Bu tekerlek nasıl dönecek?

3 Mart Dünya Dünya Engelliler Günü’nde engellerin nasıl kaldırılıp yüzlerin nasıl güldüğünü gösteriyor Nurşen Keskin ve 17 yaşındaki oğlu Sezer Coşkun’un hikayesi… Onlar şanslıydı, çünkü uzun süren mücadele sonrasında akülü sandalyeleri oldu. Peki ya diğerleri? İstiyoruz ki engellilerin dünyasında hiç engel kalmasın ve herkes en az bu anne oğul kadar şanslı olsun…

Türkiye engellilerin bunu bir kader olarak kabul ettiği ve kendilerini evlerine hapsettikleri bir ülke. Ama bunu kader olarak görmeyip mücadeleden vazgeçmeyenler de var…Hallervorden Spatz Sendromu hastası (beyinde demir birikmesi) Nurşen Keskin ve 17 yaşında kendisi gibi engelli oğlu Sezer Coşkun’un hikayesi, Türkiye’ de engellerin kaldırılmasının ne kadar zor olduğunun bir kanıtı. Nurşen Keskin konuşamıyor ve yardımsız yürüyemiyor. Oğlu ise yürüme engelli.Komşularının yardımıyla ayakta duran anne oğul geçimlerini devletten aldıkları mütevazı aylıkla sağlamaya çalışıyor. Oysa bir akülü sandalyenin engellerle dolu yaşamlarını nasıl değiştireceğinin farkındalar. 2011 yılının Mart ayından beri başvurmadığı yer kalmayan Nurşen Keskin, tam umudunu yitirmek üzereyken Türkiye Omurilik Felçliler Derneği ile tanışıyor ve akülü sandalyesine kavuşuyor. Habertürk’ün de yakından takip ettiği süreç gösteriyor ki ülkemizde akülü sandalye ihtiyacı olanlara takip etmeleri gereken adımları anlatacak yetkili bir mercii bulmak oldukça zor. Hal böyle olunca, bu sancılı süreci, vatandaşın nerede yanlış yaptığını ve aslında neler yapılması gerektiğini araştırdık. İşte ortaya çıkan tablo!

Sosyal Güvenlik Kurumu akülü tekerlekli sandalye vermek için şu hastalıkları tanıyor:

-Ayakta durmak veya yürümede sorun yaratacak şekilde bacaklarda sorun olması
– El-ön kol ve kolun tek taraflı fonksiyon kaybı
– Kalp yetmezliği ve kronik obstrüktif akciger hastalıkları.

Bu hastalıklardan en az birine sahip olan kişiler, Ortopedi ve Travmatoloji, Beyin Cerrahisi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Erişkin veya Çocuk Nöroloji, Kardiyoloji ve Göğüs Hastalıkları uzmanlarından imzalı sağlık raporu almak zorunda. Aynı zamanda akülü tekerlekli sandalye kullanmasında sıkıntı yaratmayacak mental fonksiyonunun da raporda belirtilmesi isteniyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Düzce Cumayeri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü İsa Yazıcı’nın verdiği bilgilere göre, daha önce kendilerine yapılan müracatların bundan böyle İl Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapması isteniyor. Bu noktada vatandaşın hangi kuruma başvurması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, kurum yetkililerini de zor durumda bırakıyor. Yani bundan sonra engelli kişilerin akülü tekerlekli sandalye taleplerini bulundukları ilde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmeleri gerekiyor.

Akülü sandalye isteyenlerin yaşadığı en büyük sıkıntı, hastalıklarla ilgili verilen kısıtlayıcı karar. Örneğin kas hastası birisi de onun için hayati öneme sahip akülü tekerlekli sandalyeyi çok rahatlıkla kullanıyor. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş, bu kararların hastalıklara göre değil, kişinin fonksiyonlarına göre alınması gerektiğini söylüyor. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği bünyesinde çalışan kas ve skolyoz hastaları bulunduğunu söyleyen Ramazan Baş, “Bu arkadaşlarımız işlerine akülü tekerlekli sandalyeleri ile gelen ve hayatlarını yardım almadan yaşamayı başarmış kişilerdir.” diyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yönetmeliğine göre istenen şartlar yerine getirilse bile, 12 yaş ve altı hastaların akülü tekerlekli sandalye bedelleri SGK tarafından karşılanmıyor.

Bu noktada devletin ilgili kurumlarından akülü sandalyelerini talep etseler dahi alamadıkları açıkça ortada. İşte burada Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği devreye giriyor. Derneğin çalışma prensibi şöyle; Uzman hekimler alınan sağlık raporları ile birlikte kişilerin yeterliliklerini inceliyor ve akülü sandalye kullanıp kullanamayacağına karar veriyor. Buna özellikle çocuklar da dahil.

Bununla birlikte bir önemli nokta da akülü sandalye bedelinin karşılanması sorunu. SGK; akülü sandalye bedeli olarak 2 bin 200 TL geri ödeme yapıyor. Bunu da en geç 20 gün içerisinde yapıldığı Sağlık Uygulama Tebliği’nde belirtilmiş. Fakat bu geri ödeme sürelerinin 8 ayı geçtiği örnekler mevcut. Engelliler genellikle maddi anlamda da oldukça zor şartlarda hayatlarını devam ettiriyorlar. Bu yüzden ilk etapta sandalyeyi almakta hemen hepsi zorlanıyor. Çevrelerinden borçla buldukları paranın da genelde tamamı geri ödenmiyor. “Akülü tekerlekli sandalye tıpkı bir ayakkabı gibi kişinin ihtayaçlarını karşılayacak şekilde olmalı” diyen Ramazan Baş, sandalyenin hastanın kullanım şartlarına, fizyolojisine ve hastalığına göre şekillenmesi gerektiğini, bu yüzden devletin geri ödeme taahütünde bulunduğu rakamın oldukça düşük kaldığını belirtti.

Akülü sandalye yenileme süresi olarak belirlenen 5 yıl ise bu noktada fazla uzun olabiliyor. Türkiye Omurilik Felçliler Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş, “Maddi yetersizlikler yüzünden devletin karşılayacağı ve ihtiyacından yetersiz bir sandalyeyi alan engelli bunu birkaç sene kullabiliyorsa bile iyi. Çünkü genelde kalitesiz ürünler alınabiliyor. İhtiyaca göre 5 bin ya da 10 bin euro ya kadar çıkan akülü tekerlekli sandalyeler mevcut. Burada da yine uzman bir heyet ihtiyacı belirlemeli ve sandalye buna göre devlet tarafından tedarik edilmeli.” diyor.

Bir sorun da; eğer SGK’dan bir araç almışsanız ikinci bir ihtiyacın bedelini karşılanmıyor. Engelli insanların hayati önem arzeden başka bir cihaza ihtiyaç duymaları karşısında bunu kendi ceplerinden karşılamaları isteniyor. TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, “Raporu almak bile günlerce sürdükten sonra, bir engellinin o parayı bulması, kayıtlarını yaptırması ve tekrar SGK’dan bu parayı talep etmesi bürokrasinin ağırlığından başka bir şey değildir. Bu konuda TOFD olarak bizler de ‘Kamu Yararına Dernek’ statümüzün de hakkını vermek için akülü sandalye teminininde elimizden geleni yapıyoruz.” diyor.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, 2005 yılından beri toplam 3978 adet akülü tekerlekli sandalyeyi sahiplerine ulaştırmayı başardı. Eşi görülmemiş bir başarıya sahip derneğe belgeleri ile birlikte başvuran binlerce insan sırada bekliyor.

Devlet kanalıyla bekledikleri akülü sandalyelerden umudunu kesen Nurşen Keskin, Türkiye Omurilik Felçliler Derneği’ne yaptığı başvuru sonucunda, uzun süredir beklediği sandalyesine kavuştu. TOFD yetkilileri, Keskin’in akülü sandalyesini kargo yoluyla evine kadar gönderdi.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Basın ve Protokol Sorumlusu Fuat Delibaş, TOFD olarak Plastik Kapak Kampanyası’nın yürütüldüğünü belirtti. İstanbul Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile anlaşmaları olduğunu söyleyen Delibaş, isteyen tüm okulların TOFD için plastik kapak toplayabildiğini söyledi. Bununla birlikte Beşiktaş, Bakırköy, Beylikdüzü Belediyeleri de TOFD için plastik kapak topluyor. Ayda ortalama 15-20 ton kapak toplandığını söyleyen Fuat Delibaş, yapılan anlaşma sayesinde PTT’nin 30 kilo kapağı Türkiye’nin her yerinden 5 lira karşılığında aldığını belirtti.

-Engelli raporu
– Kaymakamlıktan alınan Sosyal Yardım Bilgi Sistemi Belgesi

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir