Bu öneriler mide kanserinden koruyor

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 20 bin kişi mide kanserine yakalanıyor. Uzmanlar, sigaranın mide kanseri riskini artırdığını belirtiyor.

Mide kanseri, dünyada en sık görülen dördüncü kanser türü olarak biliniyor. Yaşla birlikte görülme sıklığı artan hastalığın ortaya çıkmasında beslenme alışkanlıklarının etkili olduğu ifade ediliyor. Aşırı tuzlu besin tüketimi, sebze ve meyveden yoksun beslenmek, tütsülenmiş ve çiğ et tüketimi mide kanseri riskini artıran faktörlerin başında geliyor.

Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Sertaç Demirel, mide kanseri ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Mide kanserinin en önemli nedenini beslenme şekilleri ve ilaç kullanımı olarak açıklayan Demirel, son yıllarda hızla yaygınlaşan mide kanserinin sebeplerini şöyle sıraladı:

“C ve A vitamininden yoksun beslenme alışkanlıkları, çok tuzlu gıdaların ya da besinlerin çok tuzlu olarak tüketilmesi, tütsülenmiş etler, rafineri besinler ve yanmış yağların tüketimi, sigara kullanımı, mide asidi tuz ruhunun PH seviyesine kadar çıkabilir ancak mide mukozasını koruyucu bir bariyer vardır. Bu salgının bitmesi mide kanserine zemin hazırlamaktadır.

Midenin zor boşalmasına neden olan yiyeceklerle doldurulması bu koruyucu salgısının zarar görmesine neden olmaktadır. Antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı ile birlikte midenin koruyucu bariyerini bozan her türlü ilaç midede bir zarara yol açabilir. Organlara verilen her türlü zarar eğer devamlı ise onarım sıklığı arttıkça genetik kodlamada bir hata oluşturarak kansere yol açabilir. Mide kanserinin bilinen genetik bir özelliği yoktur. Ancak hastalık daha çok 0 kan gruplarında görülmektedir.”

Mide sorunu yaşayan kişilerin endoskopi ile takibinin önemli olduğuna dikkat çeken Demirel, “Midede gıda akışının engellenmesi ya da hastalığın ilerlemesi durumunda yemeklerden sonra şişkinlik, hazımsızlık ve doygunluk hissi gibi bazı belirtiler ortaya çıkar.

Mide kanserli hastalarda ileri evrede; mide bulantısı, kusma, mide ya da bağırsakta kanamalar, sırta vuran ağrılar olabilir. İştahsızlığa bağlı olarak kilo kaybı görülebilir. Halsizlik ve yorgunluk oluşabilir. Mide kanserinin temel tedavisi cerrahidir.

Erken evrede yapılan başarılı cerrahi operasyonlar hastanın yaşam süresi açısından çok önemlidir. Ameliyatla hastanın midesinin bir bölümü ya da tümü alınabilir. Midesinin tümü alınan hastalarda, bağırsaktan yeni mide yapılır ve hasta bundan sonraki yaşamını normal bir şekilde devam ettirebilir. Bu şekilde yaşayan hastalara az ve sık yemeyi gerektiren diyet önerileri sunulur. Bazı hastalarda mide alındıktan sonra kanserin şekline göre doktorun belirlediği şekilde ışın ya da ilaç tedavisi uygulanabilir. Mide kanserinden korunmak için; stres kontrolüne dikkat etmek, mide sağlığına özen göstermek, sağlıklı beslenmek, pişmemiş et yememek, düzenli tetkik yaptırmak ve kaliteli bir yaşam sürmek önemlidir.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir