Bu lens tarihe geçecek!

Araştırmacılar, göz kusurlarını tedavide daha ucuz ve etkili bir yöntem buldu. İnsan korneası, kök hücre içeren kontrak lenslerle tedavi edilecek.

Sheffield Üniversitesi’nden bilim insanları, biyolojik olarak parçalanabilen kök hücre disklerini göze yerleştirerek, korneanın şeffaflığını yeniden kazanmayı umuyor.

Kök hücreler, farklı özelliklerdeki hücrelere bölünerek kendilerini yenileme yeteneğine sahipler. Bilim insanları, bu özellikleri sayesinde göz hücrelerine dönüşecek şekilde tasarlanan kök hücre yerleştirilmesi ile gözün doğal olarak tedavi edileceğini umuyor.

Geleneksel olarak uygulanan kök hücre tedavilerinde, bağışlanmış kornealar göze transfer ediliyor. Ancak bazı durumlarda tedavi gören göz, korneanın yenilenmesi için gereksinim duyduğıu kök hücreleri reddediyor. Yeni yöntemde ise, kök hücre içeren küçük paketlerle donatılmış ve biyolojik olarak parçalanabilen lensler kullanılıyor.

Küçük paketler hem kök hücreleri koruyor hem de hücrelerin sağlayacağı faydayı en üst düzeye çıkarıyor. Kök hücreler olmadan, ince beyaz bir yara korneada oluşuyor ve bazı durumlarda tamamen görüş kaybına neden oluyor. Sheffield Üniversitesi’nden Frederick Claeyssens, yeni yöntemin hem daha iyi hem de daha ucuz olacağını söyledi. Yeni yöntem ilk olarak Hindistan’da denenecek.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir