Bu hastalık sadece kadınlarda görülmüyor!

Menopoz sonrası dönemdeki kadınları etkilediği bilinen kemik erimesinin erkeklerde de görülen bir iskelet sistemi hastalığı olduğu belirtildi.

Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Beşir Türkmen, yapılan araştırmalarda kadınlar kadar sık olmamakla birlikte erkeklerin üçte birinin yaşam boyu kemik erimesine bağlı kırık riski taşıdığını belirtti.

Bu riskin kadınlarda daha fazla olduğunu belirten Dr. Türkmen, şöyle konuştu:

“Kemik erimesi erkeklerde kemik hücrelerinin daha yoğun olması, kadınlardaki menopoz gibi hayatlarını etkileyen ani bir hormonal kesinti durumunun olmaması ve kadınlara göre daha kısa yaşam süreleri nedeniyle daha az görülmektedir. Kadın osteoporozundan hormonların kesilmesi sorumluyken, erkeklerde çeşitli risk faktörleri ya da ikincil birtakım sebepler ön plana çıkmaktadır. Yaşlanma, cinsiyet hormon bozukluğu, tiroid hormon bozuklukları, ince vücut yapısı, aşırı alkol kullanımı, kemik erimesine neden olan kortizon ve benzeri ilaçların kullanımı, hareketsiz yaşam, kalsiyumdan fakir beslenme erkekte kemik erimesi riskini artırmaktadır.”

Türkmen, kemik erimesinin bugün için hem korunabilinen hem de tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu ifade etti. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Beşir Türkmen, erkeklerde osteoporoz gelişimini önlemek için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“Erkeklerde çocukluktan itibaren kemik kütlesinin artırılmaya çalışılması, bu amaçla kalsiyum alımı ve fiziksel aktivitenin artırılması gerekir. Ayrıca, egzersiz teşvik edilmeli ve ideal vücut ağırlığı sağlanmalıdır. Özellikle yaşlı erkeklerde yaşam tarzı değiştirilmeli, alkol, sigara tüketimi sonlandırılmalı, altta yatan diğer sağlık sorunları çözümlenmeye çalışılmalı- özellikle hormonal bozukluklar düzeltilmeli, osteoporoza neden olan ilaçlar azaltılmalı veya kesilmelidir. Germe, güçlendirme, vücut ağırlığı ile yapılan aerobik, denge koordinasyon egzersizleri yapılmalıdır. Ayrıca, erken tanı ve etkin tedavi için daha önce kırık geçirmiş olan erkekler, 70 yaş üzerindekiler ve osteoporoz veya düşme açısından risk altında olan erkeklerde mutlaka kemik mineral ölçümü ile kemik erimesi taraması yapılması gerekmektedir.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir