Bu hastalık kısırlık işareti olabilir

Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Naziye Gürkan, “Bu hastalıkta rahmin en iç tabakası olan endometriumun başka organlar üzerinde yerleşmesi söz konusu olduğundan kadın her ay adet gördüğünde, bu odaklardan kanama olur ve bulunduğu organa göre klinik belirtiler ortaya çıkar” dedi.

Endometriozis genel olarak doğurganlık çağı hastalık olduğunu belirten Op.Dr. Naziye Gürkan, “Bunun hafif ya da şiddetli formları bulunabilir. Nükslerle seyredebilir ve genital sistem dışında da yerleşim gösterebilir. Örneğin burunda lokalize ise her adet döneminde kadın burun kanaması yaşayabilir. Eğer hastanın endometriozis tanısı var ve bebek istiyorsa, yaşı ilerlemeden bebek tedavisiyle ilgili girişimlere başlanmalıdır. Çünkü hastalık tekrarlarla seyreder ve kısırlığa sebep olabilir. Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinen endometriyomalar bu hastalığın yumurtalıklarda ortaya çıkan formudur” dedi.

Endometriozis hakkında bilgi veren Gürkan, “Bu hastalıkta rahmin en iç tabakası olan endometriumun başka organlar üzerinde yerleşmesi söz konusu olduğundan kadın her ay adet gördüğünde, bu odaklardan kanama olur ve bulunduğu organa göre klinik belirtiler ortaya çıkar. Östrojen hormonuna bağımlı bir hastalık olup sıklıkla doğurganlık dönemine özgüdür. Hastalık bulunduğu yere göre bulgu verse de genel olarak hiçbir belirti vermeden de tesadüfen saptanabilir. Görülme sıklığı yüzde 5 – yüzde 10 dur. Pelvik ağrısı olanların yüzde 50’sinde, kısırlık nedeniyle başvuranların ise yüzde 30’unda endometriozise rastlanır. En sık yüzde 75 oranla yumurtalıkları tutar. Diğer tutulum yerleri karın boşluğu, tüpler, bağırsaklar, mesane, vajen, cerrahi yaralar, nadiren de göbek deliği ve burun olabilir” diye konuştu.

Hastaların sancılı adet görme, ağrılı cinsel ilişki, bağırsaklar arasında yapışıklıklar oluşturarak karın ağrısı, kabızlık tüplerle komşu organlar arasındaki yapışıklıklar nedeniyle kısırlık tablosuyla doktora başvurmaları gerektiğini ifade eden Doktor Gürkan “Ya da yumurtalık kistleri şeklinde karşımıza çıkabilir. Halk arasında endometriozis kistlerine çikolata kisti denmektedir. Çikolata kistleri yani endometriyoma, rahmin en iç tabakasının yani endometriumun odaklar halinde yumurtalıklar üzerinde bulunması ve her ay periyodik olan adet kanının burada birikmesi, sonra da burada kist haline gelmesiyle oluşur. Biriken kan zamanla kahverengi siyah renge dönüşerek erimiş çikolata kıvamını aldığından çikolata kisti de denir” şeklinde konuştu.

Endometriomaların tedavisinde ameliyat ile kistin çıkarılması gerektiğini vurgulayan Gürkan, “Eskiden ameliyat, kistin her boyutu için uygulanırken şimdilerde kist yumurtalıktan sıyrılıp çıkarılırken asıl yumurtalık dokusundan da alınabileceği ve bunun yumurtalık rezervini azaltabileceği yönünde bildirimler olduğundan ameliyat kararı için daha esnek davranılmaktadır. Bu özellikle bebek düşünen ve de ileri yaşta yumurtalık rezervi az olan hastalar için önemlidir. Kist cerrahisinde daha ziyade halk arasında kapalı ameliyat da denen laparoskopi tercih edilmelidir.

Çünkü bu yöntemle hasta ameliyat sonrası hastanede daha kısa süre kalmakta, daha az ağrı çekmekte ve daha çabuk mobilize olarak iş hayatına daha çabuk dönebilmektedir. Bununla birlikte bazen ileri derecede batın içi yapışıklığı olan olgularda açık ameliyata gerek duyulabilir. Operasyon sonrası gebelik oranı yüzde 40 – 50’dir. Cerrahi girişimi takip eden ilk yıl içinde gebe kalamayan olgularda tüp bebek tedavisi seçenek olarak sunulmalıdır. Medikal tedavi seçenekleri daha ziyade geçici bir klinik iyileşme sağlar ancak kistleri yok edemez. Özellikle adet sancıları olan kadınlarda medikal tedavinin faydası vardır.

Ameliyata ve ameliyat sonrası kullanılan ilaçlara rağmen endometrioma kistinin tekrar oluşması yüzde yüz engellenemez. Bazılarında kistler tekrar oluşabilirken bazılarında hayat boyu tekrarlamaz. İnfertilite hastalarının yüzde 15 – 20’sinde değişik derecelerde endometriozise rastlanır. Karın içinde oluşan yapışıklıklar tüplerle overler arasındaki doğal ilişkinin bozulmasına yol açmaktadır. Bu hastalarda yumurtlama fonksiyonları da bozulabilir. Salgılanan birtakım kimyasal medyatörler yumurta ve spermin birleşme aşamasında ve hatta oluşan embriyonun rahim içine yerleşmesi üzerinde de olumsuz etkiyebilmektedir. Endometriozis eğer bir endometrioma kistine neden olmamışsa tanısı ancak laparoskopik gözlemle odakların görülmesiyle konur. CA 125 denen tümör belirtecinin de kan düzeyi yükselebilir”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir