Bu hastalık giderek büyüyor!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sıtmayla mücadelenin yavaşladığını bildirdi. DSÖ, İsviçre’nin Cenevre kentinde ve Liberya’nın başkenti Monrovia’da yayımladığı yıllık sıtma raporunda, dünya genelinde hastalıkla mücadelede 2004-2009’da büyük gelişme kaydedildiğini, ancak 2009’dan sonra mücadelenin yavaşladığını belirtti.

Yaklaşık 100 ülkeyi kapsayan raporda, 2010-2012’de sıtmanın önlenmesi ve hastalıkla mücadele için sağlanan maddi yardımın sabit kaldığı, bazı hayat kurtarıcı ürünlerin dağıtımının ise yavaşladığı vurgulandı.DSÖ yetkililerinden Dr. Richard Cibulskis, dünyada en yoksul ülkeleri etkileyen sıtmanın ”yoksulluk hastalığı” olması nedeniyle bu yavaşlamanın üzüntü verici olduğunu belirtti.

Toplam fonun geçen yıl 2,3 milyar dolara çıkarıldığı ifade edilen raporda, bunun gereken miktarın sadece yarısı olduğu kaydedildi.50 ülkenin sıtma vakalarının sayısını 2015’e kadar yüzde 75 azalatma yolunda ilerlediğini belirten örgüt ayrıca, hızlı testlerin satışının 2010-2011’de 88 milyondan 155 milyona çıktığına dikkati çekti.Tahminlere göre 2010’da dünyada 219 milyon sıtma vakasına rastlandı, 660 bin kişi hastalıktan öldü.

Ölümlerin yüzde 80’i 14 ülkede oldu. Hastalıktan en fazla etkilenen ülkeler, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Nijerya olarak açıklandı. Enfekte olmuş dişi Anopheles cinsi sivrisineklerin insanı sokmasıyla bulaşan hastalıktan ölenlerin çoğunun 5 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor. DSÖ, birçok ilacın test aşamasında olduğunu ve piyasaya 5-6 yıl içinde sürülebileceğini ifade ediyor.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir