Bronşit Belirtileri

Bronşit Tedavisi

Akciğerlerde yer alan hava kanallarının ve soluk borusunun iltihaplanması sonucunda bronşit meydana gelir. Çoğu zaman herhangi bir hastalık bronşiti tetiklemektedir. Grip, boğmaca, kızamik gibi hastalıklarla birlikte seyredebilir. Bronşitin en büyük belirtisi kuru öksürüktür. Aşırı yorgunluk hissi ve az miktarda ateş yükselmesi de bronşit hastalarında görülmektedir.

Bronşite virüsler neden olmaktadır. Virüslerin yanında bakteriler de bronşit sebepleri arasında yer almaktadır. Bakterilerin akciğer borucuklarına ulaşması kan yoluyla veya solunum yoluyla gerçekleşmektedir. Bunun yanında bakteriler hastalığa sebebiyet vermeden de akciğerlerde bulunabilmektedir. Beden direnci düştüğünde ve bağışıklık sistemi zayıfladığında bu bakteriler bronşite neden olmaktadır. Ayrıca bronşlara zarar veren dış kaynaklı etmenler de bulunmaktadır.

Solunan havanın kalitesi çok önemlidir. Solunum yollarında iltihaplanmaya egzos dumanları ve baca dumanları neden olmaktadır. Sigara içilmesi de bronşiti tetiklemektedir.  Sigara tiryakileri daha çok bronşit geçirmektedirler. Sigara solunum yollarını çok kötü etkilemektedir. Bu kötü etki nedeniyle solunum yolları çeşitli virüs ve bakterilerden daha kolay zarar görebilmektedir. Bronşit ilerlediği ve tedavi edilmediği durumlarda astıma ve zatürreye sebep olmaktadır.

 Kronik Bronşit

Bronşit hastaları sık sık öksürür. Bronşit sırasında kişi halsiz düşer. Nefes alış verişi hırıltılıdır. Nefes daralması görülür. Bronşit hastası nefes alırken ağrı çeker.Esasen bronşit bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığa sebep olan virüs ve bakteriler hava yada kan yoluyla bulaşabilmektedir. Ayrıca el sıkışmak da bronşitin geçmesine sebebiyet vermektedir. Dolayısı ile bronşit hastasıyla yakın temasta bulunmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.Bronşit uzun süre geçmeyebilir. Öksürük bazen haftalarca devam eder. Bronşitin bazı belirtileriyle astım belirtileri benzerlik göstermektedir. Bu durum da her iki hastalığın birbiriyle karıştırılmasına neden olmaktadır. Uzun süreli öksürük ve hırıltılı nefes alıp verme sorunu yaşıyorsanız, geceleri bu belirtileri daha çok yaşıyorsanız astım olma ihtimaliniz de bulunmaktadır.

Bebeklerde Bronşit

 

Bazen bronşitin nedeni mide sıvılarının akciğere ulaşmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumun tedavisi için çeşitli ilaçları kullanılmaktadır.Bronşit hastaları ilk olarak eğer sigara içiyorlarsa kesinlikle içmeye devam etmemelidirler. Solunan havanın soğuk olmaması ve temiz olmasına özen göstermelisiniz. Kirli havanın olduğu ve soğuk mekanlardan uzak durmalısınız.  Solunan havanın nemli olması da önemlidir. Bu nedenle evin havasını nemlendirmek için kalorifer petekleri yada radyatörlerin üzerine bir bardak su koyabilirsiniz. Böylece hava nemlenecektir. Doktorunuz size oksijen tedavisi de verebilir. Ayrıca bronşit sırasında bol bol su tüketmenizde fayda olacaktır.

Bronşit Bitkisel Tedavi

Akut bronşiti olan hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Çeşitli öksürük şurupları, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler verilir. Ayrıca balgam söktürücü ilaçlar da kullanılması gerekmektedir. Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi uygulansa da virüslerden dolayı oluşan bronşitlere fayda etmeyecektir.Eğer bronşit geçirirken öksürüğünüz uzun süre boyunca devam ederse,  balgamınız kanlı olursa, nefes alıp verirken gereğinden fazla zorlanıyorsanız bu belirtiler ciddi bir durumun habercisi olabilir. Bu nedenle acil olarak doktorunuza başvurmalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir