Boyun Tutulması

Boyun Tutulması Nasıl Geçer

Boyun tutulması her kişinin yaşadığı ve yaşayabileceği bir kas sorunudur. Genellikle uyku sonrası fark edilir. Boyun tutulmasında başın sağa ve sola çevrilmesi imkânsızlaşır ve ağrı verir. Ve sürekli boyun kasları bir ağrı içinde hissedilir.Boyun tutulması yaşayan kişi ilk olarak kafasını sağa sola- aşağı ve yukarı olarak fazla zorlamadan, çok ufak hareketlerle çevirmeye çalışmalıdır. Ama asla baskı yapılmamalıdır. Ağrı hissedilen noktalarda uygulama kesilmelidir. Boyun tutulmaları eğer çok şiddetli ise boynun dik tutulması da neredeyse imkânsız hale gelmektedir.

Boyun tutulmasının en büyük nedeni genellikle gece uykusunda yalnız ve ters bir pozisyon alınmasıdır. Bunun yanında soğuk algınlığı, cereyanda kalma da etki etmektedir. Özellikle terledikten sonra klimalı ortamda durma boyun tutulmasını tetiklemektedir.

Boyun Tutulması Nedenleri

Boyun tutulmasında çok düzensiz hareket etmek yanında hiç hareketsiz durmak da etki edebilmektedir. Uzun süre basın sabit tutulması bu bölgedeki kasların fonksiyonunu etkiler ve boyun tutulması gerçekleşir.Çok nadir de olsa sinirlerin gerilmesi agresiflik de boyun tutulmasına sebebiyet vermektedir. Kimi insanlar sinirlendiklerinde boyun kasları kasılır ve boyun tutulması sorunu yasarlar.Spor yapan kişilerin de ısınmadan faaliyette bulunmaları boyun tutulmasına sebebiyet verir.Boyun tutulmasına sebep olan tüm etmenler aslında genel olarak kas tutulması etmenleridir.

Biz sadece boyun tutulması kısmını konu olarak alıyoruz.Halk arasında bilinmeyen ve çok ilginç bir sebebiyet de kadınlara özgü boyun tutulmasıdır. Bunun nedeni ise spiral kullanımıdır. Spiral kullanan kadınların belirsiz bir şekilde kaslara baskı yapılması sı-onucu, en hassas kas olan boyun kaslarını etkiler ve bu kişilerde sıklıkla boyun tutulması sorunu yaşanır.

Boyun Tutulması Tedavisi
Boyun tutulması gerçekleştikten sonra gecene kadar kişi günlük işlerini yapamaz. TV seyretme, ayakta durma, gibi çok sıradan aktiviteler bile gerçekleştirilemez bir hal alır. Ve sıklıkla tutulmanın unutulmasından kaynaklı ani baş hareketleri ile büyük acı hissedilir.Boyun tutulması yaşayan kişiler ilk olarak ılık bir duş almalıdır ve boyun bölgesine sıcak su ile masaj yapmalıdır. Tutulan bölgeye sıcak tülbent ya da havlu sarılması da tutulmanın açılmasına yardımcı olabilir. Tutulan bölge her zaman sıcak tutulmalıdır.Kaslar sıcak ile gevşerler. Bu uygulamalar yanında kas gevşetici merhem uygulaması da işe yarayacaktır.Uzun süren ve bu uygulamalar sonucunda düzelme görülmeyen durumlarda mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Kimi durumlarda boyun tutulması sinirsel bir sorun da olabilir.

Boyun Tutulması Masajı

Çok eski zamanlardan beri kullanılan ve en etkili yöntem ise tutulan bölgeye ılık zeytinyağı ile masaj yapıp sıcak tutulacak şekilde tülbent veya bez ile sarılmasıdır. Bu uygulama her zaman olumlu sonuç alınmasını sağlamıştır.
Boyun tutulmalarında tutulmanın geçmesi için asla kaslara baskı yapılmamalı, her türlü sert hareketten kaçınılmalı ve boynun refleksle ani hareket etmesine sebebiyet verilmemsi için boyun hareketlerini aza indirgeyici yöntemler uygulanmalıdır. Boyunluk kullanmak ya da havlu sarmak işe yarayabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir