SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Boyun Ağrısı için Nasıl Bir Fizik Tedavisi Uygulanmalı?

Boyun Ağrısı için Nasıl Bir Fizik Tedavisi Uygulanmalı?

Boyun ağrısının bir çok nedeni olup tedavi yoluda hayli çoktur. Bunlardan biri de fizik tedavidir. Şimdi fizik tedavi yöntemini yakından irdeleyelim.

Boyun ağrısının çeşitli nedenlerden olduğunu söylemiştik.  Bu duruma bağlı olarak hastalığın türü ve ilerleyişine bakılır.  Fizik tedavi mekanik nedenlerle bağlantılı her türlü ağrılır hastalığı kapsayan etkili bir tedavi yöntemidir. Her hastaya başka türlü uygulanmakla beraber tanı aşaması çok önemlidir. Yanlış tanı yapılan hastada ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Fizik tedavi özellikle boyun ağrılarına neden olan bölgeri uyarıp bozulmuş dokunun yenilenmesine katkıda bulunuyor.  Fizik tedavi mutlaka uzman bir hekim gözetiminde uygulanmalıdır.

Rastgele yapılan fizik tedavi yarardan çok zarar vermekte olup fizik tedavi uygulama kararı doktorun elinde olmalıdır. Yani kendi başınıza değilde mutlaka bir hekim önünde yapılmalıdır. Bunun için önce bir fizyoterapist muayenesinden geçmelisiniz.

Fizyoterapist sizi önce bir muayeneden geçirir. Bu aşamada boyun kaslarınız, eklemleriniz el ve ayak parmaklarınız  başta olmak üzere ağrıya sebebiyet verebilecek herhangi belirgin bir sorun olup olmadığına emin olunur.

Araştırmalar sonucu yetişkinlerin ortalama %10 u yaşamlarının en az bir döneminde boyun ağrısı çekiyor. Bu durum çoğu zaman kendini tekrar ediyor.  Şimdi sizlere Boyun ağrısında tercih edilen fizik tedavi yöntemlerini sıralayalım :

Sıcak Ajanlar

Tens Uygulamaları

Geleneksel Yöntemler

Düşük güçlü Hızlı Yöntem

Patlayıcı Uyarım Yöntemi

Kısa yoğun etki yöntemi

Esneme Hareketleri

 

Boyun ağrılarına uygulanan fizik tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman doktorlarımıza başvurabilirsiniz.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir