Borderline Kişiklik Bozukluğu

Kişilik Bozukluğu Testleri

Borderline kişilik bozukluğu yaşayan bireyler, dengeli davranışlar sergilememektedirler. Uyum sorunları yaşarlar. Aniden öfkelenir ve fevri davranırlar. Bu öfkeler, onların neredeyse kişilik özelliği halini almıştır. Öfkelerini dizginlemek isteseler de bunu başaramayacaklardır. Çoğu kez öfkelerini kontrol edemezler. Sonradan da pişman olurlar. Öfkelendikleri konular çok küçük şeyler olmasına rağmen tepkileri ters oranda çok büyüktür. Bir süre sonra davranışlarının yanlış olduğunu farkederler ancak önüne geçemezler.

Kişilik Bozukluğu Testi

Borderline kişilik bozukluğu çoğu kez ergenlik döneminde başlamaktadır. Esasen Borderline kişilik bozukluğu tanısının konması zorlu bir süreçtir. Borderline kişilik bozukluğu belirtileri bazen çok uç noktalardadır. Terapist ise bu uç noktalardaki belirtileri göz önünde bulundurmaktadır. Aslında borderline kişilik bozukluğu vakalarında daha hafif belirtiler de görülebilmektedir. Dolayısı ile iyi bir inceleme gerekmektedir.

Borderline kişilik bozukluğu erkeklere oranla kadınlarda daha fazla yaşanmaktadır. Bu bireyler çocuklukları sırasında cinsel istismar yaşamış olabilirler. Ayrıca fiziksel olarak da şiddete maruz kalmışlardır. İlaçla tedavide kesin sonuçlara ulaşılamamıştır. Borderline kişilik bozukluğu daha çok uzun süren terapi seanslarıyla tedavi edilebilir. Terapiler 2 ila 5 yıl sonucunda iyileşme sağlayacaklardır. Tedavi sırasında ilk amaç kişinin kendine güvenini pekiştirmektir. Ayrıca bu kişiler günlük yaşamlarında disipline ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bireyin sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekir.
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Borderline kişilik bozukluğu yaşayan bireyler yaşadıkları durumları normalden daha farklı algılarlar. Yakınlarına herşeyi ayrıntılı olarak anlatmayı tercih etmeyeceklerdir. Kendileriyle karşılaşmaktan kaçınırlar. Sorunlar da onlar için gerçekten güçtür. Bu nedenle daha çok inkar ederler ve savunmaya geçerler. Cinsel yaşamlarında duygusallıklarını ön plana çıkarmayacaklardır. Bağımlı bir tablo çizerler. Sevdiklerini ve dostlarını kaybetme korkusu yaşarlar. Bu nedenle kişilik sınırlarını çizemeyebilirler.

Genellikle depresiftirler. İçlerindeki boşluklardan dolayı öfke hissederler. Bu öfkeyi de sık sık çevrelerine gereksiz yere açığa çıkarırlar. Pişmanlıklarının asıl nedeni de haksız yere öfke patlamaları yaşadıklarını sonradan farketmeleridir. Ancak asıl sebebi kabullenmek yerine tekrar karşısındaki kişiyi suçlamayı tercih edeceklerdir. Borderline kişilik bozukluğu yaşayan bireylerde depresyon sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kişinin depresyonu kronik bir hal de alabilmektedir. Depreyondan dolayı da bir çok intihar vakaları görülmektedir.

Çekingen Kişilik Bozukluğu

Genellikle huzursuz bir ruh haline sahiptirler. Yakınlarıyla sık sık tartışmaya girerler. Aşağılayıcı sözler kullanmaktan çekinmezler. İrade sorunu yaşamaktadırlar. Örneğin kumar bağımlılığı, alkol ve madde bağımlılığı, gereğinden fazla para harcama bu sorunlardan bazılarıdır. Tedavi sürecinde bu bağımlılıkların da üzerinde durulması gerekmektedir.

Sınırda Kişilik Bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğu yaşayan bireylerde kişilik özellikleri net değildir. Kişilik sınırlarını çizemezler. Bu kişiler ayrıca yalnızlıktan korkarlar. Her ne kadar çevrelerindeki insanları kendilerinden uzaklaştıracak bir çok davranış sergilemiş olsalar bile aynı zamanda onları ellerinde tutmak için ne gerekirse yaparlar. Bu kendi karakterlerinden ödün vermek de olabilir.Borderline kişilik bozukluğu tedavi edilebilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Tedavi süreci uzun ve çetrefilli olsa da hasta iyileşme göstermektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir