Böbrek Taşları

Böbrek Taşları Tedavisi

Değişik sebeplere bağlı olarak idrar yollarımızda biriken taşların oluşturduğu hastalığın adı böbrek taşları hastalığı olarak nitelendirilmektedir. Böbrek taşları bulunan kişilerde oldukça sıkıntılı ve zahmetli bir süreç oluşmaktadır. Bunlardan kurtulmak ve önceki dönemlerdeki sağlığına kavuşmayı arzulayan kişiler ise hemen kendilerine gerekli olan tıbbi çarelerden yararlanmak istemektedirler.

Böbrek Taşları  Nasıl Oluşur

Böbrek ve idrar yollarına yerleşen irili ufaklı yani değişik ebatlara sahip olanları idrar yollarının tıkanmasına bağlı olarak gelişen böbrek hastalıklarına da en çok sıklıkla rastlanılanlarıdır. Çoğunlukla erkeklerle ve kadınlarda böbrek rahatsızlığı daha fazla görülmekle birlikte bu da bize açıklıyor ki yaş aralığı ileriki ve orta yaş genelindedir.

Böbrek Taşları  Nasıl Düşürülür

İdrar yollarında görülen taşlar genellikle vücudumuzun yapısındaki önemli bir rahatsızlık ve güç kaybı oluştuğunda açığa çıkmaktadır. Böbrek vücudumuzdaki en önemli organlardandır. Böbrekler vücudumuzdaki bulunan suyu korurken içerisinde zararlı malzemelerin bulunduğu maddeleri de uzaklaştırarak onların böbrekler vasıtasıyla atılmasını da sağlamaktadırlar.

Böbrek Taşları Belirtileri

Böbrek taşlarının oluşmasına sebep teşkil eden unsurlar arasında sıklıkla tekrarlayan yani hiç bitmeyen diyet programları sırasında ani zayıflama ya da şişmanlığın oluşması, kullanılan bazı yan etki oluşturan ilaçlar, hormonal özelliklere bağlı olan problemler veya iklim şartlarındaki ani bozulmaları da sayabiliriz. İdrar yolu ile böbreklerin boşaltılması neticesinde idrarda bazı çözünemeyen maddeler bulunabilmekte bunlarda büyük bir taş ya da kum tanecikleri oluşturarak böbrekler üzerinde çökmeye ve toplanmaya başlamaktadırlar. Oluşan bu olaylar neticesinde fazla miktarda atılan idrar nedeniyle gerekli olan bazı minerallerde bu sırada dışarı boşaltılmakta zararlı olanlar ise yoğunlaşarak o bölgede tutunmaktadırlar. Bu olaylar sürekli olarak tekrarlanır ise küçük zerrecikler halinde olan bu  birikintiler daha da yoğunlaşarak kendisini büyütür işte bu sırada oluşan böbrek taşlarının büyüklükleri çeşitli boyutlarda oluşabilmektedir.

Böbrek Taşı Nedenleri

İdrar yollarında görülen böbrek taşları bazı sebeplerle belirti oluşturmayabilirler. Aniden beklenmedik bir şekilde kendilerini gösterebilirler ve bu sırada hastaya oldukça sıkıntılı ve zahmetli bir süreç oluştururlar. Bu gibi durumlarda hastanın hiçbir şekilde beklemeden hemen bir doktora başvurması gereklidir yapılacak tetkikler ve incelemeler neticesinde ya da çekilecek ultrasonografik görüntüleme ile hastanın böbrek taşının olup olmadığı ve taşın muhteviyatının ne olduğunun belirlenmesi gereklidir. Böbrek taşı hastalarında ayrıca bulantı, kusma, bel ve kasık bölgesinde oldukça ağrılı sancı ve şişkinlik belirtileri de görülebilir.

Böbrek Taşı Düşürme

Böbrek taşlarının oluşmasının engellenmesi ve bulunan böbrek taşlarının yok edilmesini sağlamak için gerekli tetkiklerden sonra hemen uygun tedavi aşamasına geçilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Böbrek taşları rahatsızlığından şikayeti bulunan kişilerin günde yaklaşık olarak en az 2 litre su tüketmesi gereklidir. Su önemli bir tedavi oluşturmaktadır. Böbrek taşı hastalığı şikayeti ile doktora başvuran kişilerde kontrol altında tutulmakta ve ağrının hafifletilmesi serum ile sağlanırken bu sırada hastaya sık aralıklarla idrar tahlili yapılarak hastanın rahatlatılması sağlanmaktadır. Hareket halinde olan yani sabit olarak takılı kalmayan böbrek taşları hastada kanama oluşmasına sebep olmaktadır ki böyle hastaların mutlaka kontrol ve gözetim altında bulundurulması gereklidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir