Böbrek Taşı

Böbrek Taşı Düşürme

Böbrek taşı birçok insanın başına gelen ünlü bir rahatsızlıktır. Özellikle böbrek taşının böbrekte yol açtığı ağrılar bu konuda birçok insanın çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olurlar. Böbrek taşının nedeni ise idrarda bulunan bazı özellikli maddelerin böbreklerde ve böbrek boşaltım yollarında, böbrek çanaklarında birikmesi ya da çökmesi sonucu oluşurlar. Böbrek taşlarını meydana getiren nedenler aslında tam olarak bilinmese de böbrek taşının esasını organik maddeleri saran kristalize hale gelmiş inorganik tuzlar oluşturmaktadır. Böbrek taşının oluştuğu yerde kalması ve büyümesi sonucu rahatsızlıklar yaşanır.

Böbrek Taşı Ameliyatı

Ancak bu rahatsızlıklar böbrekte oluşan taşın hareket edip etmediğine bağlıdır. Ancak böbrek taşının yerinden hareket etmediği durumların görülmesi azlıkla rastlanan bir durumdur. Yerinden oynama sonucu dar bir alanda tıkanıklık yaratan böbrek taşları şiddetli ağrılara ve idrar etkinliğinin aksamasına neden olurlar.

Böbrek Taşı Kırma

Böbrek taşının oluşumunu tetikleyen nedenler arasında idrar maddesinin asit ya da alkali bir yapıya sahip olması rol oynar. İdrarın asitten meydana gelişi ürik tuzların oluşumunda, alkali oluşu ise kalsiyum bazlı tuzların oluşumunda etkilidir. Kalsiyum tuzları böbrekte kolayca çökebilme özelliğine sahiptir, bu yüzden güçsüz bir böbrek, taş oluşturmak için birebirdir.

Böbrek Taşı Nasıl düşürülür

Böbrek taşını ve etkilerini yok etmek için bazı teknikler doktorlar tarafından geliştirilmiştir. Bazı böbrek taşlarının oluşmasını engellemek için hastanın bol su içmesi ve tuz kullanımını azaltması önerilir. Taşın etkisini azaltmak ise ancak ilaçlarla mümkün hale gelir. Böbrek taşını oluşturan maddeler ne olursa olsun taşın varlığını onaylatan belirtiler ağrılar ve kanamalardır. Kaburganın altındaki bir bölgeye yayılmış bir ağrı böbreklerin ya çok üşümüş olduğuna ya da bir böbrek taşının / kumunun varlığına işaret eder. Böbrek taşının aktifliği arttıkça mide bulantısı, kusma ve çeşitli enfeksiyonlar da görülebilir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Ağrının ağır bir şiddet içermediği durumlar da görülebilmektedir. Yine de böyle durumlarda da hasta böbrekteki taşın varlığını az da olsa hissetmektedir. Bazen de böbrek taşı bir birikme ya da büyümeyi bütün olarak sağlayamaz. Böyle durumlarda böbrek taşı yerine halk arasında “kum dökme” denen olay göze çarpar. Böbrek taşı teşhisi için röntgen filmlerinin verileri, idrar tahlilleri ya da ultrasonografi gerekir. Böbrek taşlarının röntgenlerde görülmesi açısından yeterli büyüklükte olmadığı durumlarda ya hastaya ilaç tedarik edilir ya da ultrasonografi yöntemi uygulanır. İdrar tahlilleri sonucunda ise alyuvar hücrelerinin sıklığı ve bazı mineral kristallerinin varlığı böbrek taşı teşhisini mümkün kılar.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek kanallarında hareket vasıtasıyla yol alan taşlar, idrar yollarındaki darlıkla karşılaşınca takılmalara yol açarak kasık ve bel ağrılarına sebep olurlar. Gaz ve mide bulantısı şikayetleri ise idrarda kum görülmesi ile sonuçlanabilir. İlaç ya da diğer yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda son zamanlarda lazer tedavisi ile de böbrek taşlarının yok edilmesi sağlanabilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir