Biyonik Göz Küresi ile Görme Tedavisi

Biyonik göz küresi, İngiliz bilim adamları tarafından geliştirilmiş, 1500 ışık sensörü bulunan, gözün arka kısmına yerleştirilerek tamamen görme işlevini kaybetmiş hastaların sağlıklı bireyler gibi net görmesini sağlayan ve görme engellilere büyük umut veren bir çeşit sistemdir. Oxford Üniversitesi’ne bağlı Göz Hastanesi’nde İngiliz bilim adamlarının çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu ürün, şuana dek ortalama on yıl gibi uzun bir süredir görmeyen iki hasta üzerinde kullanılmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Biyonik göz küresi hakkında uzmanlar “Bu yöntem görme sorunu yaşayanlara yardım edecek” açıklamasını yaparak, çiple çalışan bu ürünün görüntüyü elektrik sinyallerine dönüştürerek beyne aktarmada oldukça başarılı olduğunun altını çizdiler.

Yaklaşık on sene önce geçirmiş olduğu bir sağlık sorunundan dolayı görme yetisini kaybeden Chris James, 6 hafta önce girmiş olduğu ameliyattan nesneleri algılama ve ışığı hissetme özelliğini kazanarak geri çıkmıştır. Aynı operasyonu geçiren Robin Millar içinde durum aynıdır. Bu iki hastaya da 10 saatlik süren operasyon sırasında gözün arkasına biyonik göz yerleştirilmiş olup, çip sayesinde görmeleri sağlanmıştır. İngilizlerden sonra biyonik göz uygulamasının Almanya ve Çin’de de uygulanacağı kaydedildi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir