Bitkisel hayatta ama…

Geçirdiği trafik kazasının ardından 12 yıldır bitkisel hayatta olan Kanadalı adam, beyin gücüyle, “acısının olmadığını” söyledi.

Kazada beyninde ağır hasar oluşan 39 yaşındaki Scott Routley’e soru sorulurken, kafası da fmRI makinasına yerleştirilerek tarandı.

Uzmanlar beyin aktivitilerini inceleyerek, “evet”, ya da “hayır” dediğini saptadılar. Routley’in doktoru, bu buluş sayesinde, ilerde bu tip hastaların düşüncelerini kendilerinin yazabileceklerini de ortaya koyduğunu söyledi.

fMRI tarama cihazının monitöre aktardığı cevapları inceleyen Routley, ağrısı olmadığına ilişkin soruyu beyin gücüyle, “hayır”olarak cevapladı. Buna göre, beyin aktivitelerinin bir bölümü “evet”, bir başka bölümü ise “hayır”ı işaret ediyor.

Ontario Üniversitesi’nde görevli İngiliz nörobilim uzmanı Profesör Adrian Owen’in başını çektiği bilim ekibi, “Beynini birkaç kez taramadan geçirdik ve beyin aktivitelerinin, açıkça sorularımızı cevaplandırdığını gördük. Nerede ve kim olduğunu bildiğine inanıyoruz” diye konuştu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir