Bit Nedir

Anti Bit

Bit daha çok çocukların okul dönemlerinde görülen temizliğin az yapıldığı ya da görüldüğü yerlerde saçlarda bulunan ve gittikçe de çoğalarak oldukça sıkıntı ve zahmet oluşturan kan emerek beslenen parazitlerin en sıklıkla karşılaştıklarımızdandır.

Bit İlacı

Anneler genellikle okuldan gelen çocuklarında kafalarını durmadan ve sıklıkla kaşınması olayıyla karşılaştıklarında neden kaynaklandığını öğrenmek istediklerinde ise bit paraziti ile karşılaşmaktadırlar. Bitin oluşuna sirke denilen yavrusu ile olmaktadır. Sirke diye tabir edilen bitin oluşumunu sağlayan yardımcılar saçın her telinde konaklayarak belirli bir sürenin geçmesinden itibaren çatlayarak bitin oluşmasına yardımcı olurlar. Bu bitler saçların tellerinde konaklandığından bunları arındırmak ve temizlemek ise oldukça zahmetli ve sıkıntılıdır. Çünkü saç rengiyle örtüleşen sirkeler genellikle saç rengiyle bire bir haldedir. Bu detaylar bir arada bulunduğunda ise anelen genellikle ne yapacaklarını ve ne şekilde bitten kurtulacağını bilememenin sıkıntısı içinde bulunurlar. Bitten korunmak ve oluşan bitten kurtulmak için eczanelerde satılan yardımcı losyonlardan, şampuanlardan ve sabunlardan yararlanmak oldukça etkili ve tesirlidir. Yine çocuğun başının sıklıkla yıkanarak temizlenmesi de oldukça faydalıdır sirkeden kurtulmak ve temizlenmesi içinde oldukça sık bir tarak yardımıyla saçların düzenli bir şekilde sıklıkla taranması da etkili bir çözüm yoludur.

Bit Sirke

İnsan vücudunda görülen bitlenme çeşitleri seçenekleri değişik değişiktir. Bunlar arasında gövde biti, saç biti ve kasıklarda da görülen bitlenme seçeneklerindendir. Bu seçeneklerden en sıklıkla rastlanılanı ve gözleneni genellikle başlarda oluşan bitlenmedir. Bit çeşitleri adlandırdığımız şekilde kendilerine ait bölgelere yerlere yerleşerek orada çoğalırlar kimi zamanlarda farklı bölgelere yerleşerek te oranın bitlenmesine neden olabilirler. Bitlenme görüldüğü zaman hemen temizlik ve hijyen koşulları oluşturulması gereken ve yardımcı malzemelerden yeteri derece istifade etmek oldukça doğru bir uygulamadır.

Rüyada Bit Görmek

Bitlenme görülen kişilerde genellikle başta oluşan bir bitlenme ise oldukça kaşıntılı bir süreç başlar. Bitlenen kişi adeta tırmalayarak bir şekilde başında gezinen bitin verdiği temas sonucu durmadan kaşınma hissi vardır ve ne yapacağını ve nasıl davranacağını bilemez haldedir. Yanında bulunan kişilere de kucaklaşma, sarılma gibi durumlarla bulaştırılmasını da sağlar. Kalabalık ortamlardan ve yakın temaslardan böyle durumlarda uzak durulması da bitin çoğalmasını ve bulaşmasına engelleyecektir.

Bit Şampuanı

Okullarda görülen bit olaylarında genellikle eczanelerden satın alınan biti yok edici yardımcıların yanı sıra biti uzaklaştıracak özellikli bitkisel otlardan yardım alınabilir. Bitin oluşmasına engellemek için onun oluşumunu sağlayan sirkelerden kurtulmak en etkili çözümdür. Bunun sonuçlandırılması ile bitin oluşması engellenecektir. Sirkelerden kurtulmak için eczanelerde satılan uygun losyon ve şampuanlar kullanılarak belirli bir zaman sürecinde bekletme aşamasından sonra sirkelerin sık bir tarak yardımıyla sıklıkla taranması sağlanarak bitlerin saçlardan kazınması sağlanabilir. Bu yöntem sirkelerden tamamen kurtuluncaya kadar tekrar edilirse başarı sağlanabilir. Yine böyle bitle karşılaştığımızda temizlik şartlarının ve ortamının tam bir bütün halinde oluşturulması gereklidir ki bitin oluşması engellenebilir. Bitten kurtulayım derken zehirli oluşumlardan kesinlikle fayda ve yarar sağlamayalım.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir