Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Nedir

Bireysel Emeklilik yani BES Nedir ? Dediğimiz zaman hemen hemen tüm vatandaşlarımızın aklına bankalrın yaptığı sigortalar cümlesi gelebilmektedir.Aslında bu cümleninde birtakım doğrulu mevcuttur.Bireysel emeklilik aslında sadece bankaların yaptığı sigortalarla kalmamaktadır.Bireysel emeklilik nedir ? sorusunun cevabına gelince,Bireysel emeklilik özel sağlık sigorta kurumlarının uyguladığı bir sistemdir.

Bireysel emeklilik sistemi hizmeti vatandaşlarımızın kendi hür iradesiyle başvuru yapmaları suretiyle başlamaktadır.Bireysel emeklilik sistemlerinden faydalanan yaklaşık on beş milyon vatandaşımız bulunmaktadır.

Bireysel Emeklilik Faydaları

Bireysel emeklilik düzgün kullanıldığında vatandaşlarımızın yüzünü güldürmektedir.Bireysel emeklilik sisteminin nasıl çalıştığından sizlere kısaca bahsedelim.Bireysel Emeklilik sistemine başvuruda bulunan kişi kendi bütcesine göre aylık ödemesini kendisi belirliyor.Daha sonra önündeki bir yıl bu belirlediği ücretten her ay belirlediği günde bu ödemeyi yapıyor.

Ayrıca bireysel emeklilik yaptığınızda ana paranız devlet güvencesi altındadır,yani yatırdığınız ana para asla batmaz.Bireysel emeklilik yaptığınızda bireysel emeklilik vergiden muaf olduğu için %25 vergi kazancınız oluşmaktadır.Örnek verirsek aylık 100 tl bireysel emeklilik ödemesi yapan bir kişi 25 tl vergi affı ve birikimi olarak kendisine geri döner.

Bireysel Emeklilik

Her sene başında Bireysel emeklilik yıllık enflasyon farkına göre belirli bir artış oluyor.Örneğin 2011 yılı 1.ayda   bireysel emekliliğe başlayan bir kişi 2011 yılındaki tüm ödemelerini belirlediği ücrette yapıyor.2012 yılında ise enflasyon farkı %2 olduğu düşünülürse kişinin ödediği bireysel emeklilik aylık ücretine bu yansıtılır.

Bireysel emeklilik yatırımları en az 10 yıllıktır.10 yıldan önce yatırdığınız parayı geri alabilirsiniz ama emekli olamassınız.Bireysel emeklilik ile emekli olmak için en az 10 yıl belirlemiş olduğunuz aylık ödemeyi yapmanız şarttır.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir