Bırakın kendi seçsin!

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, okullardaki kıyafet serbestliği ile ilgili öğretim üyeleriyle birlikte değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Üyeleri, Prof.Dr.Yıldız Tümerdem, Öğr. Gör. Funda Ayra, Öğr. Gör. Mukadder Karakaya, Öğr. Gör. Ayşe Büşra Subaşı da toplantıya katıldı.

Öğrencilerin okula giderken ne şekilde giyinmesi gerektiği ile ilgili görüş ve fikir ayrılıklarının her zaman var olduğunu ve olmaya da devam edeceğini söyleyen Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “ Özellikle 2012-2013 eğitim yılında 4+4+4 gibi farklı bir eğitim sistemi ile başlamışken ve tüm yönetmeliklerin yeni sisteme göre hazırlanılması söz konusu iken kıyafete ilişkin yönetmeliğin sisteme göre yapılandırılması kaçınılmazdı. Bu noktada okula serbest kıyafetle gitmenin öğrenci, öğretmen, ebeveyn ve eğitim açısından ayrı ayrı ele alınması gerekmektedir” diye konuştu.

Özellikle moda, marka gibi konuların anaokuluna kadar taşındığı bir dönemde çocuklar arasında ayrımcı tutum ve davranışların yanı sıra istenmeyen gruplaşmaların söz konusu olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Özyaral, “Olaya ülke bütününde değil, okullar temelinde bakıldığında konunun abartılmaması gerekiyor. Hızla büyümekte olan çocukların ihtiyaçlarını zaten günlük yaşamlarında sürekli yenilemek ve değişik seçenekler sunmak ebeveynler için kaçınılmaz bir durumdur. Zaman içinde belki bu değişikliğe alışılacaktır ve giysiler çok fazla öne çıkan konular olmayacaktır. Fakat şu anda öğrenciler ne giydi, nasıl giydi, nerden aldı, yakıştı-yakışmadı gibi konuları daha öne çıkabilir ve öğrencinin günlük yaşamının yanı sıra öğrenimini de olumsuz etkileyebilir. Bu konunun bir başka boyutu da, öğrenci kendi okulunun formasıyla da kendini fiziksel açıdan gösterir ve okula ait hisseder” dedi.

Çocukların günlük yaşamlarında giysilerini seçme özgürlüğüne sahip olmalarının kişilik gelişimlerinde son derece önem olduğunu açıklayan Doç.Dr. Özyaral, “Biz eğitimciler bu konunun üzerinde son derece hassasiyetle duruyoruz.. Ebeveynlere bu yönde ciddi önerilerde bulunmamız gerekir. Bu durum; öğrencinin belirleyiciliğinin dışında, ülkemizin sosyo-kültürel ve ekonomik yapısını da etkileyecek bir durumdur. Konu bu boyutuyla da ele alınmalıdır. Kuşkusuz, çocuklarımızın ve gençlerimizin kişilik gelişimlerini onların tercihleri doğrultusunda şekillenmelidir. Önemli olan bu seçimi yaparken onların kişiliklerinin örselenmemesine ve ruh sağlıklarının bozulmamasına önem vermeliyiz. Bu tavrın ve öğrencilere verilen imkanın geleceğimiz olan kuşakların artık birileri tarafından yönetilmekten uzak, özgürlüklerin olduğu dolayısıyla kendini kendi iradesini yönetebilmeyi öğreteceği gerçeğini de unutmamamız gerektiği kanaatindeyiz” ifadesini kullandı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir