Bir darbeyle felç olabilir

Türkiye Spastik Engelliler Araştırma ve Geliştirme Derneği Genel Başkanı Beyza Çiltaş, serebral palsi (beyin felci) hastalığının büyük bölümünün küçük yaşlarda çocukların kafalarına aldığı darbeler sonucu oluştuğunu belirtti.

Türkiye’de genetik yapıya bağlı olmayan özürlülük oranının çok fazla olduğuna dikkat çeken Çiltaş ”Küçük yaşlarda kafaya alınan darbe neticesinde oluşan özürlülük oranı dünyada yüzde 2 iken Türkiye’de yüzde 12 seviyesinde. 0-6 yaş grubu çocuklarda doğumdan hemen sonraki dönemde annelerin çocuklarına itina ile bakması gerekiyor. Anne sütü ile beslemenin yanında düşme, çarpma, bir yerden bir yere atlama gibi olaylarda heyecanlı olan çocukları korumak gerekiyor” dedi.

Bıngıldak kapanmadan önceki hasarların daha da tehlikeli olduğunu vurgulayan Çiltaş, ”Bu sebeple çocuklarımızın başını korumamız gerekiyor. Çocukları yüksek ateşten, evdeki küçük kazalardan korumamız gerekir. Beynin zedelenmesi demek, çocuğun hayatı boyunca bir bölümünün hasarlı kalması demektir” diye konuştu.

Anne ve babalara, 0-6 yaş arasındaki çocuklarda başını çarpma ve düşmelere karşı daha dikkatli olmaları uyarısında bulunan Çiltaş sözlerini şöyle sürdürdü:

”Çocukları tehlikelerden uzak tutup, yedirdikleri gıdalara dikkat etmeliler ki zehirlenmeler gibi hasar verici tehlikeler oluşmasın. Çocukların, evlerdeki sivri ve delici aletlerden uzak tutulması, yürürken başını çarpabileceği şeylerden korunması gerekir. Çocuğun başının ortasında, iki yanında ve arkasında bıngıldaklar var. Anne, eğer bu bıngıldakların erken kapandığını hissediyorsa çocuğu hemen bir nöroloji doktoruna götürmeli. Ayrıca çocuklar bu yaşlarda hızla öğrenmeye başlarlar. Anneler her şeyi engellemesinler; korusunlar ama çocuğun merakını engelleyerek, onu içine kapanık hale sokmasınlar. İleri aşamada bu da bir özür türünü oluşturur.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir