Bir damla kan hayat kurtardı!

Sağlık Bakanlığı’nın Yenidoğan Tarama Programı sayesinde 4 bin 316 bebek, zeka ve bedensel gelişme geriliği oluşmadan uygun tedavi programına alındı. Program kapsamında 2011 yılında 1 milyon 266 bin 785 bebeğin taraması yapıldı.

Bebeklerden alınan birer damla kanla yapılan tahlil sonucunda fenilketonüri, doğumsal hipotiroidi ve biyotinidaz eksikliği teşhisleri koyulan 2 bin 559 bebeğin tedavisine başlandı. Yine geçen yıl 959 bin bebeğe işitme taraması yapıldı. Bin 757’sinde işitme kaybı tespit edilerek tedavi programına alındı.

81 ilde 727 hastanede yenidoğan işitme taraması ünitesi kurulması tamamlandı. Programla troid bezinden troid hormonlarının yeterince salgılanmaması sonucu oluşan bir hastalık olan hipotroidi, fenilketonüri, işitme kaybı ve biyotinidaz eksikliği gibi hastalıklar tespit edilmeye çalışılıyor.

Sağlık personeli tarafından yeni doğan bebeklerin topuğundan alınan kan numuneleri inceleniyor. Bakanlık, herhangi bir rahatsızlık tespit edilen çocukların aileleriyle irtibatını sürdürerek tedavilerini yakından takip ediyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir