Bilim insanları haklı çıktı!Aritmi ve Elektrofizyoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, hafif-orta derecede sigara içen kadınlar, sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında, büyük risk altında. Araştırmacılar günlük 1 ila 14 tane sigara içenleri hafif-orta derecede sigara içen olarak sınıflandırdı.

Alberta Mazankowski Kalp Enstitüsü Üniversitesi‘nden Kardiyak Elektrofizyolog Dr. Roopinder K. Sandhu, yaptığı açıklamada, “Sigara, bugüne kadar ani kardiyak ölüm için bilinen bir risk faktörüydü ve şimdiye kadar sigara miktarı ve içim süresinin riski artırdığı düşünülüyordu. Fakat görülüyorki aslında sigara miktarından çok, sigara içip içmemek önemliymiş” dedi.

101 bin Kafkas kadın üzerinde 1980 yılından beri yürütülen araştırmada, katılımcıların 351 tanesi ani kardiyak şekilde öldüğünü belirledi. Hafif-orta derece içicilerin hiç sigara içmeyenlere göre bu şekilde ölüm riski 2 katıydı. Yüksek derece sigara içicilerinin 2 katından da fazlaydı.

Daha önceye ait ölümcül bir hastalığı olmayan birinde, beklenmedik bir şekilde ve şikayetlerin başlamasıyla kısa süre içinde (genellikle 1-2 saat içinde) oluşan ölüme, ani kardiyak ölüm denilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir