SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Biberiye çayı faydaları nelerdir ?

Biberiye çayı faydaları nelerdir ?

Biberiye çayı faydaları nelerdir ?

Biberiye, çalı görünümlü, gösterişli ve hoş kokulu bir bitkidir. Dolaşım ve sinir sistemini aktif hâle getirir. Yaşlı insanlarda damar sertliğine bağlı hafıza zayıflıklarında etkili olarak kullanılır. Sindirim sisteminde oluşan aksaklıklarda, kramplar eşliğindeki mide, bağırsak ve safrakesesi rahatsızlıklarında içten, kas ve eklem romatizmasında dıştan kullanımda etkilidir. Sinir sistemini dengeleyerek, kan dolaşımını güçlendirir. Özellikle alçak kan basıncına karşı kullanılmalıdır. Kronik güçsüzlüklerde, romatizma ve gut hastalıklarında rahatlıklar sağlar. Genel güçlendirici olarak, biberiye katkılı banyolar çok iyi sonuçlar verir. Ancak, uykusuzluk sorunu olan kişilerin bu banyoları sabah saatlerinde almaları doğru olur. Çünkü biberiye, uyarıcı olarak da çok etkilidir.

16 yüzyılda gut ve romatizma hastalığından acı çeken Macaristan kraliçesi Elizabeth biberiye suyu ile yaptığı banyolar sayesinde sağlığına kavuşmuştur.Biberiye faydaları arasında içten yapılan tedavilerde, bitki çayı kadar, bitki şarabı da başarılı sonuçlar verir. Mikrobik hastalıklardan ve gripten sonraki güçsüzlük hâllerinde, içten çay tedavisi ile kişi kısa sürede güç kazanabilir.Biberiye yararları arasında kas ve eklem romatizmasına karşı, bitki tentürü ile yapılan friksiyonlar ve kompresler büyük rahatlıklar sağlar.

Biberiye çayı, 1-2 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış bitkisiyle, bir bardak kaynar suyla haşlanıp 10-12 dakika kadar demlendikten sonra süzülürse, tatlandırılmadan, günde 2-3 bardak içilebilir. 50-60 gr ince kıyılmış biberiyeyi, 1-2 litre suda kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra 15-20 dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra banyo suyuna eklenerek banyo da yapılabilir. Yanlış kullanıma mahal vermeden etkili bir sonuç elde etmek için banyo süresi 15-20 dakika tutmak gerekir. Önerilen dozajlar aşılmadıkça, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ama, dozajların aşılmaması gerekir.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir