Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin Kanaması Nedir

Beyin kanaması hem öncesinde hem de sonrasında oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. Beyindeki damarların yırtılması sonucu ani kan toplanması sonucu beyin kanaması oluşmaktadır. Genellikle beyin kanaması tetikleyen unsurlar arasında sıralayabileceğimiz ani ve sıkıntı yaratan stresli gergin ortamlar, aşırı yüksek tansiyon, vücutta oluşan değişik komplikasyonları sayabiliriz. Beyin damarlarındaki gerginliğin artışı sonucu da beyin kanaması oluşabilmekte ve görülebilmektedir.

Beyin Kanaması Nedenleri

Sporcularda ve hareketli bir işle meşguliyeti bulunan kişilerde de yapılan kavga sonucunda kafa darbeleri ve çarpışmanın etkisiyle de ani bir şekilde beyin kanaması ile karşılaşılabilmektedir. Kafamızın içinde bulunan beynimizin iyi korunması çok önemlidir. Beynimizi gelecek tüm darbelere ve çarpmalara karşı koruyarak beynimiz için tedbir almalıyız. Herhangi bir darbe ve çarpma sonucu oluşabilecek beyin kanalarında ani bir hafıza kaybı, şuur bozukluğu ve nabız yavaşlaması görülebilir. Böyle durumlarla karşılaştığımızda hasta hiçbir şekilde hareket ettirilmeden hemen ani bir şekilde klinik ortama en kısa sürede ulaştırılmalıdır. Beyin kanaması hiç beklenmedik bir şekilde ve değişik faktörlerin bir araya gelmesi sonucu oluşabilmektedir. Tekrarlanması bazı durumlarda görülebilmektedir.Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin Kanaması Nasıl anlaşılır

Beyin kanamasının bundan başka hangi tarafta kanama oluştu ise o tarafta göz bebeğinin büyümesi belirtesi görülebilmekte hasta ani bir şekilde hafıza ve şuur kaybı yaşamakta ve hayati faktörlerini yitirme aşamasına gelebilmektedir. Bu tip görülen beyin kanamalarında hasta komaya girer. Yüzü kıpkırmızı bir hal alır, soluk almakta zorluk çeker, etrafındaki kişiler hiç geciktirmeden hemen hastayı uygun bir hastane ortamına taşıyarak gerekli tedbirlerin yapılmasını sağlamalıdırlar. Böyle zamanlarda hastanın uzman bir doktor tarafından acilen muayene edilerek kanamanın ne şekilde ve ne boyutta olduğu öğrenilerek hemen müdahalenin oluşturulması önemlidir. Bazı beyin kanamalarında kanamanın çok fazla olduğu görülmekte ve yapılan cerrahi müdahalenin zamanı oldukça fazla olabilmektedir.

Beyin Kanaması Sonrası Tedavi

Beyin kanaması teşhisiyle hastaneye kaldırılan hastanın hemen kanamanın durdurulması için beyin cerrahının müdahalesi gereklidir. Cerrah kanın beyin üzerinde yapmış olduğu hasara göre kan basıncı hafifletmek için gerekli çalışmaları yapar. Hemen müdahale edilemez ve hasta da cevap vermez ise sonuç oldukça tehlike arz eder hatta hastanın sonu ölümle sonuçlanabilir.

Beyin Kanaması Nasıl olur

Bu geçirilen beyin kanaması oldukça tehlikelidir bir de beyin damarlarında küçük baloncuklar bulunmakta ve bunların yırtılması sonucunda oluşan beyin kanamaları seçeneği vardır ki zar altında beyin kanaması oluşmaktadır. Bu tip beyin kanamalarında hastada hemen ense arkasından başlayan bir baş ağrısı ile kendisini hissettirmekte hasta beyin kanaması geçirdiğinden şüphelenmemekte başına giren şiddetli ağrı ile şaşkındır ve bu ağrı giderek artarak kuvvetlenmektedir ve daha sonrasında ise hastanın bilincini kaybederek kendini tamamen kapatmaktadır. Bu şekilde belirtileri bulunan beyin kanamalarında da hastanın beyin cerrahı ile hemen buluşturularak gerekli tedavilerin ve yöntemlerin bir an önce uygulanması esası vardır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

17 yorum

  1. beyın kanaması sonu hastaneye gıttık 20 gun yogun bakımda yattı ve bızı eve cıkardılar sunada enfeksıyon kaptı gırtlagı sıs neden

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir