Beyin Hastalıkları

Beyin Kanseri

Beyin bir organizma olarak kafatası kemiğinin içinde yer alan, beyin zarlarıyla örtülmüş, tam beyaz renge yakın ve yumuşak bir dokuya sahip bir kitleyi ifade eder. Duyu ve bilgi merkezinin oluşturan beyinin çalışma disiplini insanları hayvanlardan ayırır. Bunun nasıl olduğunu düşündüğümüzde insan beyninin hayvanlardan farklı olarak konuşma, bilinç, mutluluk, keder gibi olayları da değerlendirdiğini bilmemiz gerekir. İnsanın dış dünya ile olan bütün maddi veya manevi etkileşimleri sinir duyuları aracılığıyla beyne iletilir, orada değerlendirmelere tabi tutulur ve vücut organlarının gerekli tepkiyi vermesi sağlanır.

Beyin Kanseri Belirtileri

Beyaz ve gri hücrelerle donatılan beyin kafatası arkasında bulunan bir delik vasıtasıyla omuriliğe bağlanır. Ayrıca beyin küreleri “lob” adı verilen bölümlere ayrılmıştır. Bu lob kısımlarının da ayrı ayrı görevleri vardır. Loblar üzerinde duyu organları yardımıyla beyne iletilmiş duyumların yorumu sonucu kaslara iletiler gönderilir. Görme, işitme ya da koku alma gibi duyuların lob merkezlerindeki dağılımı farklı konumlanmıştır. Örneğin görme görevini layığınca yerine getiren kısım arka lob kısmıdır. Ayrıca organların işlevleri arasındaki sınıflandırma da beynin hangi organ için ne kadar yer ayırdığı konusunda doğru orantılıdır. Örneğin el ve dudak devinimine ayrılmış alan diğer birimlere göre daha fazladır diyebiliriz.beyin fırtınası

Beyin  Geliştirme

Beyin yüzeyinde görülen hastalıkları gözlemlediğimizde, sıklıkla kanamaların, urların, iltihaplanmalar karşımıza çıkar. Ancak diğer hastalıklardan farklı olarak beyinde görülen bir hastalığın vücudun diğer organlarında bir rahatsızlık yaratma olasılığı daha yüksektir. Diğer taraftan kızamık, dizanteri, tifo ya da zatürree gibi hastalıklar boyunca, ya da göz burun iltihaplanmalarında mikroplar beyine sıçrayarak olumsuz sonuçlar doğurabilirler. Beynin iltihaplanması sonucu hastada psikolojik rahatsızlıklar ya da felçler görülebilir.

Beyin Tümörü

Kılcal damarlardaki aksaklıklar sonucu ortaya çıkan beyin kanamaları ise daha çok yaşlı insan grubunda görülen bir beyin hastalığıdır. Şiddetli beyin kanamasılarında hasta komaya girebilir, felç yaşayabilir ya da en kötüsü ölümle karşılaşabilir. Kan dolaşımı sırasında bir kan pıhtısının beyin damarı bloklarını tıkaması sonucu görülen rahatsızlıkların sonucu ise çoğunlukla felçtir. Ayrıca bu tıkanmalar beyin damarlarına etki eden kanser tümörleri sonucu da yaşanabilmektedir.

Beyin Tümörü Belirtileri

Birtakım nedenlerden dolayı beyin zarında ya da beyni oluşturan dokuda ur denilen kanserli hücrelerin görülmesi de başkaca beyin rahatsızlıklarını ifade eder. Bu urlar sonucu yaşanan belirtiler arasında hareket, işitme ve duyum bozuklukları, yoğun baş ağrıları yer alır. Bu urlar ancak ameliyatlarla beyindeki konumundan alınırlar. Beyin ve omurilik içerisinde yer alan sıvının beyin kanallarında birikmesi de bir tıkanıklığa işaret eder ki bu da beyin bloklarında sıvı birikmelerine yol açar.

Beyin  Ameliyatı

Bir diğer beyin rahatsızlığı ise çeşitli nedenlerden dolayı beynin hasar görmesidir. Düşme, vurma, çarpma gibi olaylar sonucu beyin bölgesinde sarsıntılar, ezilmeler ve yaralanmalar görülmektedir. Ayrıca kimi psikozlar da beyin rahatsızlıkları arasına girer.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. sa benim biryıl önce kafamda sag kulagımın arkasında yag bezesi vardı onu bi hastanede aldırdım ama hiç düzelme olmadı yani intap oluyo ve aynı doktora gittim bana intap kurutucu veriyo ve hiç işe yaramıyo devamlı akıyo başım daha yeni agrımaya başladı neyapmam gerekiyo

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir