Beyanname Sorgulama

E Beyanname Sorgula

Devlet eliyle yapılan her türlü iş bizim verdiğimiz vergiler tarafından karşılanmaktadır. Devlet yaptığı tüm işlerde karşılıksız aldığı vergiyi kullanır ve bu nedenle tüm vatandaşların zorunlu görevidir vergi vermek. Vergi kaçırmak ülkemizde büyük bir suç olarak teşkil etmektedir. Beyanname sorgulama işlemlerinizi de artık çoğu işlem gibi web üzerinden yapabilmektesiniz.

E Beyanname

Her kazancı olan kişi devlete vergi ödemek zorundadır. Ve bunun beyanını da Vergi Dairesine iletmek zorundadır. Vergi kişilerin yani mükelleflerin beyan ettikleri beyannameye göre vergi dairesine ödenir. 6 adet farklı beyanname çeşidi bulunmaktadır. Beyanname çeşitliliğinin yapılması sebebi ise her kişinin kendi gelir grubu içerisinde incelenmesi ve ona göre vergi alınması şeklindedir.

E Beyanname Sorgulama

Bu altı adet olan vergi beyannameleri ise şunlardır; katma değer vergisi beyannamesi, muhtasar vergisi beyannamesi, geçici vergi beyannamesi, kurumlar vergisi beyannamesi, özel tüketim vergisi beyannamesi, yıllık gelir vergisi beyannamesidir. Her beyannamenin Vergi Dairesi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen bir beyanname süresi mevcuttur. Bu süre zarfı içinde beyannamelerin verilmesi ve yine ayrıca belirlenmiş olan süreler içerisinde beyannameler de belirtilen vergilerin ödenmesi gerekmektedir.

 

Beyanname Nedir

Vergi beyannamesinde bulunmamak ayrı bir suç teşkil ederken vergi ödememek veya bu işlerde usulsüzlük yapmak ayrı suçlardır. Beyannameyi vermemek veya süresi dışında vermenin cezaları maddi olup, vergi kaçırmanın yani vergi ödememenin veya vergide usulsüzlük yapmanın cezaları da oldukça ağır olup hapis cezasına kadar yol açmaktadır. Vergi Dairesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yeni bir düzenleme ile e-beyanname dönemine de geçilmiş olup artık insanlar bu alanda da vergi dairesi binalarına gitmeden işlerini yine elektronik ortamdaki yazılımlar sayesinde çözebilecekler. E-beyanname sistemine henüz geçmemiş bazı iller olsa da zamanla tüm illerde uygulanmaya başlanacaktır.

E  Beyanname Giriş

E-beyannameye başvurmak isteyenlerin bizzat kendileri bağlı oldukları Vergi Dairesi Genel Müdürlüğü’ne giderek burada işlemlerini halledebilmekteler. Ama bizzat kendilerinin gitmeleri gerekmektedir. Ortaklı çalışan firmaların tüm ortaklarıyla tüzel kişilerin firmaları ise ilgilenen yetkilinin görevlendirilmesi ile işlemlerini halledebilirler.

 

Beyanname Sorgulamak İçin Tıklayınız.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir