Besin Zehirlenmesinin Belirtileri

BESİN ZEHİRLENMESİ

     Besin zehirlenmesi, genellikle her hangi bir yolla kirlenmiş, ağlığa zararlı hale gelmiş yiyecek ya da içeceklerin tüketildiği zaman oluşan bir rahatsızlıktır. Besin zehirlenmeleri, sıklıkla halk sağlığını yakından ilgilendiren ve özellikle yaz aylarında artış gösterebilen, yaygın hastalıklardan birisidir. Besin kaynaklı hastalığa herkes yakalanabileceği gibi, bazı kişiler bu rahatsızlığa daha duyarlıdırlar. Besin zehirlenmelerine daha duyarlı olan riskli gruplar olarak bebekler, gebeler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler görülmektedir. Besin zehirlenmeleri genellikle hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına karşın, zehirlenmeye yol açan besinin türü ve bu besini tüketen kişinin özellikleri ile ilişkili bazı faktörler; hastalığın daha ağır seyretmesine hatta ölümle sonuçlanmasına yol açabilmektedir.

BESİN ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

      Besin zehirlenmeleri genellikle ani olarak başlar, ishal, bulantı, kusma, şiddetli karın ağrıları ve karında krampların yanı sıra, bazen ateş gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Midenin asidinin azalması, bakterilerin üremesini kolaylaştıracağından risk faktörleri arasında ilk sırayı almaktadır. Besin zehirlenmelerinde, antibiyotik kullanımı bu bakterileri de yok edeceğinden, doktor tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalıdır. Uzun süren ishal olma durumlarında ve ateşin yükselmesi durumlarının yanı sıra karın ağrısı bulunan durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kusma sürekli ise ve özellikle bebeklerde ve yaşlılarda görülüyorsa sağlık kontrolünden geçirilmelilerdir. Besin zehirlenmesinin tedavisindeki amaç, kaybedilen sıvıyı ve mineralleri yerine koymak ve zehirlenmeye neden olan bakteriyi yok etmektir. Besin zehirlenmesi çoğu kez hafif atlatılabilmektedir. Besin zehirlenmesi yaşanılan durumlarda hasta kusturularak doktora başvurulmalıdır. Besin zehirlenmesini önlemek için yiyeceklerin yeteri kadar pişirilmesi, tüketilen besinlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Uygun koşullarda hazırlanmış ve saklanmış besinleri tüketilirken, içme suyunun taze ve temiz olması oldukça önemlidir. Pastörize edilmiş sütlerin tüketimi tercih edilmeli, özelliklede sıcak mevsimlerde yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.

      Besin zehirlenmesinden korunmak için ayrıca, yiyecekleri sadece bir kez ısıtıp tüketmeli, ikinci kez ısıtmaktan kaçınılmalıdır. Donmuş yiyeceklerin buzunu erittikten sonra tekrar buzluğa koymamalı, mutfakta yemek hazırlanan tezgâhın temiz olmasına dikkat edilmelidir. Yemek hazırlığına girişmeden önce mutlaka eller sabunla yıkanmalı, pişmiş ve çiğ yiyecekler buzdolabında ayrı ayrı bölmelere koyulmalıdır. Sulu kıymalar, boyalı zeytinler, soyalı peynirler, sığır iç yağlı sucuklar, bolca hindi gerisi karıştırılmış sosisler, sürekli aynı yağda kızartılarak plastikleşmiş cipsler, gıda boyası katılmış ketçaplar besin zehirlenmelerine sebep olabilirken açıkta satılan gıda maddelerinin alınmaması durumunda risk faktörleri en aza inecektir. Güvendiğiniz marketlerden alışveriş yapmak ve güvenilir markalı mallar kullanmak da riski azaltabilir. Besin zehirlenmesi belirtileri görüldüğü anda mümkün olan en kısa sürede bir doktora başvurulmalıdır. Besin zehirlenmesini kesinlikle hafife alınmayacak ve ölümle sonuçlanabilecek oldukça ciddi bir durumdur. Alışveriş yaparken ürünlerin son kullanma tarihleri mutlaka kontrol edebilerek alınmalı, besin pişirildikten sonra bir saat içinde tüketilmelidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir