Bel Ağrısı Nasıl Geçer

BEL AĞRISI PROBLEMLERİ

        Genellikle yetişkinlerin yüzde sekseninde rastlanılan bel ağrısı, iş gücü kaybına neden olduğu kadar günlük yaşamı da etkileyen bir rahatsızlıktır. Farklı hastalıkların sonucunda oluşabileceği gibi bel fıtığı, bel kayması gibi omurga sorunları, kas ve bağlardan kaynaklanan problemler, romatizmal hastalıklar, aşırı kilonun dışında duruş pozisyonları, zayıf vücut mekaniği gibi durumlardan dolayı görülebilir. Oldukça yaygın bir rahatsızlık durumu olan bel ağrısı basit bir tedavi ile iyileşebilecek iken, bilinçsizce yapılan uygulamalar sonucu ameliyatlık hale gelebilir ve daha da kötüsü felç kalına bilinir.

BEL AĞRILARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

         Günümüzde bel ağrısı üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra toplumda ikinci sırada yer alan ve oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Oldukça ciddiye alınması gereken bel ağrılarında, eğer ağrı iki, üç günden fazla sürüyorsa ve ağrı şiddetini artırıyorsa, ayakta veya bacakta güç kaybı, his azalması, yürüyememe, dengesizlik, idrar kaçırma gibi durumlar görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır. İhmal edildiğinde veya yanlış uygulamalar yapıldığında felç kalma oranı bir hayli yüksektir. Bel ağrısını önleyebilmek için, ayakta veya otururken uygun pozisyonlarda olmaya dikkat edilmeli, aşırı kilodan sakınmalı ve uygun kilo muhafaza edilmeli, ağırlık kaldırırken kontrollü olmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

           Bel ağrısı vakalarının birçoğu ameliyata gerek kalmadan tedavisi yapılmaktadır. Ameliyatın yapılması gereken durumlar genellikle, sinirde ve bacakta oluşan ağrılardan kaynaklanan durumlardır. Bel ağrısı pek çok faktörlerden etkilenebilen, ağrı değerlendirmesi ve ölçülmesi oldukça zor olan bir rahatsızlıktır. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak bel ağrısını tetikleyen bir faktör. Yatak tercihlerinize dikkat ederek bel ağrısına karşı korunabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar sert ve ortopedik yataklar tercih edilmelidir. Haftada üç veya dört defa yürüyüş yaparak bel fıtığı olma riskinizi azaltabilirsiniz. Araç kullanırken emniyet kemeri takmanız oldukça önemli. Gün içerisinde ani frenler sebebiyle maruz kalınabilecek bel ve boyun bölgesinde ki travmalara karşı emniyet kemeri oldukça koruyucu bir önlemdir. Isı değişimlerine karşı dikkatli olarak da bel ağrısından korunabilirsiniz. Kas spazmları beli ağrıtan nedenler arasında bulunmaktadır. Mevsimsel ısı değişimleri, rüzgâr ve hava akımı kas spazmlarını artırmaktadır.

         Uzmanlar bel ağrısından kurtulabilmek için yatarken bacakları gergin tutmamak konusunda uyarıda bulunmaktadırlar. Gerilim ve streste bel ağrısını kronikleştiren faktörler arasında yer almakta. Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli, yağlı ve fazla protein içeren besinlerden sakınmalı ve daha çok tahıl ürünleri, sebze ve meyve, balık gibi gıdalar tüketilmelidir. Ani hareketlerden sakınılmalı ve mümkün oldukça sık pozisyon değiştirilmeli ve dik pozisyonda oturmaya dikkat edilmelidir. Bel ağrısı oldukça yaygın olmasına karşılık belirtileri birkaç gün içinde geçmediğinde bir doktora başvurulmalı ve doktorun uygun göreceği tedavi şekline uyulmalı. Uyulmadığı takdirde ve önemsenmediğinde veya yanlış uygulamalar durumda bel ağrısı felç olma ihtimalini artırmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir