Behçet Hastalığı Tedavisi

BEHÇET HASTALIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Ağız içi ve cinsel bölgede yaralar ile seyreden, ayrıca deri, göz, orta ve büyük eklemler, damarlar başta olmak üzere vücuttaki tüm organ ve dokulara yayılabilen nedeni belli olmayan bir hastalıktır Behçet Hastalığı. Henüz belirlenmiş bir nedeni olmamasına karşılık ender olarak ailenin diğer fertlerinde de görülebilmektedir.

           Behçet hastalığı çoğunlukla 20 ile 40 yaş arasında ortaya çıkmakla birlikte erkeklerde görülme sıklığı kadınlara nazaran biraz daha fazladır. Bu hastalık ipek yolu üzerindeki ülkelerde daha çok görüldüğü için ipek yolu hastalığı olarak da bilinmektedir.

BEHÇET HASTALIĞI TEŞHİSİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

          Behçet hastalığında, şiddeti ve belirtileri her hastada farklı olsa da hastanın bazı şikâyetleri, bu hastalığın belirtileri olarak kabul edilmektedir. Hastalığın ilk habercisi olarak tekrarlama zamanı farklı ve iyileştiğinde iz bırakmayan ağızda çıkan yaralar Behçet hastalarının çok büyük bir kısmında görülmektedir. Genital bölgede de yaralar ortaya çıkmakta ve sivilce şeklinde ortaya çıkan bu kırmızı yaralar daha sonraları kötü bir hal alır. Ağız yaralarının aksine iyileştiğinde iz bırakırlar. Behçet hastalığı gözdeki damarlarda da iltihaplanmaya neden olmaktadır. Gözde kanlanma, bulanık görme ve hatta görme kaybıyla kendini belli eder. Her iki gözü birden de etkileyebiliyor. Ayrıca deride de yaralar görülebilmektedir. Bunlar kasık bölgesinde, yüzde, sırtta iltihaplı ve etrafı kırmızı, sert şekilde olurlar. Bacaklarda görülenler daha koyu ve iyileşince koyu bir iz bırakır.

         Eklemlerde ağrı ve iltihaba neden olan Behçet hastalığı diz, ayak ve el bileğin ile dirsekte şişlik oluşmasına sebep olmaktadır. Bütün bunların dışında kan damarlarında iltihap oluşumuna sebep olan Behçet hastalığı beyin damarlarında olursa şiddetli baş ağrısı yapmaktadır. İltihap sonucu tıkanan damarda kanama görülebileceğinden son derece tehlikeli bir durum oluşturur. Bacaklarda görülen tıkanıklık sonucu da şişlik ve ağrı meydana gelir. Akciğerde ve böbrekteki iltihaplanmalar sonucu ciddi sağlık sorunları görülebilir. Behçet hastalığı teşhisi deri altına bir madde enjekte edilerek ve 2 gün içinde iltihaplanma olup olmadığına bakılarak yapılmaktadır. Hastanın şikâyetleri ve görülen belirtiler ile birlikte teşhis konulabilir. Fakat diğer hastalıkların olmadığından emin olmak için kan testleri de yapılması gerekir. Bazı durumlarda testler normal çıkabilir fakat hastada görülen bulgular oldukça şiddetlidir. Behçet hastalığında tedavi ise hastalığı tamamen ortadan kaldırmak yerine hastanın şikâyetlerini azaltmaya yönelik olmaktadır. Tedavi şekli, belirtilerin görüldüğü organa göre değişiklik gösterebilir.

            Behçet hastalığı tedavisi uzun süren bir hastalıktır ve bu yüzden düzenli kan tetkikleri, göz muayenesi yapılarak, hastalığa neden olan durumlar araştırılır ve buna göre tedaviye yön verilir. Behçet hastalığı düzenli ilaç kullanımı sayesinde kontrol altına alınabilmektedir. Yetişkinlere oranla çocuklarda daha nadir görülen bir hastalıktır. Bazı istisnalar hariç genel anlamda, çocuklardaki Behçet hastalığı yetişkinlerdeki gibi görülmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir