Behçet hastalığı nedir

Bu hastalığın ne yazık ki bir tedavisi yoktur ve kronik olarak meydana gelerek, vücudumuzda bulunan birçok organı etkisi altına alıp problemlere yol açmaktadır. Ağız içerinde ve cinsel organ çevresinde daha sık rastlanan Behçet hastalığını bulan kişi, Hulusi Behçet’dir. Ancak Hulusi Behçet’te bu hastalığın tam olara neden kaynaklandığını ve tedavisinin nasıl olması gerektiğini bilmemektedir.

Behçet hastalığı, tekrarlayan ülserler ile birlikte görülen ve göz iltihaplarıyla karakterize olarak ortaya çıkan bir çeşit damar iltihabıdır. İnsanın bağışıklık sisteminin vücuttaki dokularla savaştığı otoimmün sorunu olarak tanımlanır. Bu hastalığın en bilindik belirtisi ağız yarasıdır. Buna ilaveten; dudak, dil, damak ve yanak içerisinde de yaralar görülür ve bu yaralar sürekli kendini tekrarlar. Bir geçip bir çıkan bu hastalık, erkeklerde daha çok meydana gelmektedir. Hele ki 20-30 yaş arasındaki erkekler büyük tehlike altındadır.

Behçet hastalığının görülme sebepleri arasında genetik ve çevresel faktörlerin yer aldığı düşünülmektedir. Bakteri ve virüsler birçok sağlık problemlerine yol açtığı gibi, Behçet hastalığınında görülme riskini attırır. Behçet hastalığında görülen yaralar ise kirli beyaz, çevresi kızarık ve ağrılıdır. Cinsel bölgede de meydana gelir fakat bu bölgede ağız yaralarına göre daha seyrek rastlanır. Ancak cinsel bölgede meydana gelen yaraların iyileşme süresi daha uzundur.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir