Bebeklerin Kulak Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerin çok huzursuz olduklarında ve sürekli ağladıklarında neleri oldugunu saptamak zor olur. Bu durum ebeveyinler için bir hayli zor ve üzücüdür elbette. Ama kimi durumlarda bebeğinizin hareketlerini iyice gözlemleyerek onun neyi oldugunu kolaylıkla da anlayabilirsiniz.Tabiki herhangi bir müdahelede bulunmadan önce doktora gidilmeli vede bebeginizin saglık durumu hakkında bilir bir kişiden bilgi alınmalıdır. Bu yazımızda sizleri bilgilendirmek adına, bebeklerin kulak ağrılarına vede nedenlerine deyiniyoruz…

Örnegin eger bir bebek sürekli elini kulagina götürüyorsa, agliyorsa, az su iciyorsa ya da atesleniyorsa bunun sebebi kulak agirisi olabilir. Bebeklerde ve kücük cocuklarda kulak agirisina sikca rastlanilir. Özellikle grip enfeksiyonunyla baglantili olarak kulak agrisi olusur. Bazen ise kulak kirinin yol actigi bir tikaniklik sonucunda kulak agrisiyla karsilasilir.

Kulagi agriyan bebeklerin anne ve babalari bebeklerine uyguladiklari bir kac etkili yöntem ile bebeklerinin agrilarini azaltabilirler ve rahatlamasini saglayabilirler. Tabi ki bu sekilde de düzelmez ise mutlaka doktorunuza basvurmalisiniz ve doktor kontrolü gecirmenizi saglamalisiniz.

Her durumda oldugu gibi bu durumda da hijyen büyük önem tasir. Bebekler cok narin ve hassasdirlar ve dis etkenlere karsi oldukca duyarli tepki gösterirler. Kulak agrisi ile baglantili olarak da temizlik önem kazanir. Bebeginizin kulagini düzenli olarak temiz suyla temizleyebilirsiniz. Kesinlikle kulak cöpü kullanilmamalidir! Aksi taktirde orta kulak iltihabi kacinilmaz olur. Doktor tavsiyesi üzerine bebeginizin kulak agrilarini ilaclarla da giderebilirsiniz.

Eger bebeginizin kulak agrisi bir günden fazla sürüyorsa mutalaka doktora gidilmesi tavsiye edilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir