Bebeklerin altı nasıl değiştirilir

Bebeğin alt değişiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Yeni doğmuş bir bebeğin sağlığı açısında bu hususlara çok dikkat edilmesi gerekli. Bebeğinizin cilt sağlığını, huzurunu ve rahatlığını sağlamak için doğru yöntemler uygulanmalıdır. Aksi taktirde bebeğiniz ciddi enfeksiyonlar kapabilir. Bebeğin altı her zaman kuru ve temiz olmalıdır.

Bebeğin altı nasıl değiştirilir?

Öncelikle annenin temizliği çok önemlidir. İyi dezenfekte edilmiş eller bebeğinizin sağlığını korur.

Bebeğinizi düşmeyeceği yumuşak bir yere yatırın. Bildiğiniz gibi kıpır kıpır bebekleri zaptetmek zordur, hele de altını değiştirirken…

Bir elinizle bebeğinizin altını açarken diğer elinizle de bebeğnizin ayak bileklerinden tutarak havaya kaldırırn. Bebeğinizin altındaki kirli bezi alıp onun erişemeyeceği bir yere koyun.

Bebeğinizi altını ıslak havlu ile iyice temizleyerek kurulayın. Islak havlu olarak alkolsüz ve parfümsüz ürünleri tercih edin. Alkollü ve parfümlü ıslak havlular bebeğinizin cildinizi tahriş edebilir. Islak havlu ile temizlediğiniz bebeğinizin altını kurulamayı da unutmayın.

Daha sonra temiz bir bezi yine bebeğinizin ayak bileklerinden kaldırarak altına yerleştirin. Kirli bezi çöpe atarak ellerinizi iyice yıkayın.

NOT: Kız bebeklerin genital bölge temizliğini önden arkaya doğru yapın.

Dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizin ıslak bezini çok fazla bekletmeyin. Islak bez bebek cildinde tahrişe neden olabilir. Tahrişin yanı sıra dışkı ile birleşerek isilik olmasına, enzim ve bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun kaliteli bezleri tercih edin. 4-5 saatte bir çocukların bezi değiştirilmelidir. Bebeğiniz cildini arada havalandırmaya da dikkat edin. Ayrıca pişikleri önlemek için pişik kremleri de kullanabilirsiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir