Bebeklerih İshal Olduğunda Ne Yapılmalı

İshal olmak kişinin  vücudunda cok kisa bir süre içerisinde cok miktarda sıvı kaybetmesine neden olur. Yetişkin kilerde oldugu gibi bebeklerde de ishal cok tehlikeli bir hastaliktir ve kesinlikle ihmale gelmemesi gerekir. Vücutta yeterince sıvı bulunması saglık açısından cok önemlidir. İshal  olma nedeni ile kaybedilen sıvı acilen tekrar vücuda takviye edilmesi gerekillir. Bu yazımızda bebeklerin ishal olması nedenlerine ve tedavisine deyiniyoruz…

Maden suyu veya ot caylari ile (Papatya, rezene) sivi desteyi saglanabilir ve vücudun ihtiyaci olan sivi miktari elde edilebilir.  Bebeklere bir cay kasigi yardimiyla bunlari icirebilirsiniz. Ayrica cocuklarin gelisimini de etkileyen anason cayini tavsiye edebiliriz. Anason cayi cocugun migdesini rahatlatarak, gaz problemleri ve tuvalet problerini de cözmektedir. Cocuk ortalama 2 ayini doldurdugunda bunu her gün 150 grama kadar vermeniz hem sizin hemde cocugunuzun rahatligi acisindan cok iyi olacaktir.

Eger bebeginiz alti saaten fazla ishal ise, yorgun ve bitkin düsüyorsa, atesi varsa ve kusuyorsa, yeterinde su icmiyor ve yemek yemek istemiyorsa hic vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Dokturun verdigi ilaclari düzenli olarak kullanmaniz sarttir.

Söz konusu ishal olunca hijyen konusuna da özen göstermek gerekiyor. Ishal hastasi olan kisi ve yakinlari mutlaka hijyene özen göstermelidir. Aksi taktirde hastaligi daha fazla etikleyebilir. Örnegin bebegin istem disi da olsa diskisina temas etmemesine özen gösterilmeli ve ellerinin temiz olmasina özen gösterilmeli.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir