Bebeklerde göz iltihaplanması

Doğumdan sonra ki ilk haftalarda birçok bebekte göz iltihaplanması görülmekte ve bu sorun anne-babaları tedirgin etmektedir. Dünyaya gözlerini yeni açmış yani henüz daha yeni doğmuş olan bebeklerin üçte biri bu sorunla karşılaşır. Peki ama bebeklerde göz iltihaplanması nedenleri nelerdir?

Bebeklerde göz iltihaplanması nedeni, bebeklerin yeni doğmasından dolayı henüz gözyaşı kanallarının açık olmamasıdır. Tıkalı olan gözyaşı kanalları elbette ki zamanla açılacak ve iltihaplanmada kendiliğinden geçecektir.

 

Bebeklerde göz iltihaplanması tedavisi

 

Göz iltihaplanmasının hızlı bir şekilde geçmesini istiyorsanız siyah çay ile bebeğinizin göz çevresini nazikçe silebilirsiniz. Yalnız bu işlemi yaparken kesinlikle papatya çayı kullanmamalısınız. Çünkü papatya çayı göz mukozasına zarar verir.

Göz iltihaplanmasının bir diğer tedavi yöntemi de, bebeğin gözüne anne sütü damlatmaktır. Anne sütü doğal bir antibiyotiktir. Bu nedenle iltihabı söker ve temizler. Bebeğinizi emzirirken birkaç kez bebeğinizin gözüne süt damlatabilirsiniz.

Eğer ki bebeğinizin gözünde iltihap ile birlikte ciddi bir kızarma varsa ve bebeğinizin bu sorundan dolayı ağrı çektiğinizi düşünüyorsanız muhakkak bir hekime başvurmalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir