SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Bebeklerde diş gıcırdatma reflü habercisi olabilir

Bebeklerde diş gıcırdatma reflü habercisi olabilir

 

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp  Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Gastroenterolojisi  Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, bebeklerde diş gıcırdatmanın,  reflü nedeniyle mide içeriğinin ağza gelmesinden kaynaklandığını söyledi.
 
Prof. Dr. Aydoğdu, mide içeriğinin  yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanan reflünün, fizyolojik olarak her  bebekte görülebildiğini anlattı.
 
Bebekteki şikayetlerin yapısına göre reflünün hastalık olarak  değerlendirildiğini ifade eden Prof. Dr. Aydoğdu, ”3 yaşın altındaki bebeklerde  öksürük, iştahsızlık varsa, çocuk kilo almıyor, uykusunda huzursuzlanıp ağlayarak  uyanıyorsa, sık kulak enfeksiyonu, zatürre ve bronşit geçiriyorsa reflüyü  hastalık düzeyinde kabul edip tedaviye alıyoruz” dedi.
 
Bebeklerin, yaş gruplarına göre şikayetlerini çeşitli göstermeye  çalıştığını vurgulayan Prof. Dr. Aydoğdu, şöyle konuştu: ”Küçük bebekler huzursuzluklarını yüzlerini buruşturarak öksürüp  gösterebilir ki bu reflünün tipik bir göstergesidir. Bebeklerin reflü belirtileri  arasında en az bilineni diş gıcırdatmadır. Mide içeriğinin ağza gelmesi ile çocuk  yalanma, yutkunma hareketi yapar, dişlerini gıcırdatır. 3 yaşın altındaki  bebeklerde diş gıcırdatma, çocuğun dikkat çekmek istemesinden değil, reflü  nedeniyle mide içeriğinin ağza gelmesinden kaynaklanıyor. Bu hareketler, bebeğin  ağzına bir şeyler geldiğinin habercisidir. Bebekleri diş gıcırdatan ya da  beslenme dışı yutkunma hareketi yapan ebeveynler reflü şüphesiyle hekime  başvurmalı. Diş gıcırdatma dişlerin mine tabakasının aşınması ve arkasından diş  çürüklerinin gelmesi anlamında olduğu için kesinlikle önemsenmeli.”
         
-”Bebekte diş gıcırdatma psikolojik olamaz”-
 Prof. Dr. Aydoğdu, yetişkinlerde stres kaynaklı olduğu düşünülen diş  gıcırdatma hareketinin, çocukluk döneminde benzer şekilde değerlendirilmediğini  bildirdi.
 
Küçük çocuklarda diş gıcırdatma hareketinin, ”çocuğun oyun yaptığı”  şeklinde görülmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aydoğdu, şunları  söyledi: ”Diş gıcırdatma, büyük yaştaki çocuklarda stres kaynaklı olabilir. Günün  stresi, aile içi sıkıntılar, okul stresi olarak düşünülür. Ancak 1-3 yaş arası  küçük çocuklarda, bebeklerde bu tür stres kaynaklı problemler olmaz. Olsa da o  kadar küçük çocuk, sıkıntısını diş gıcırdatarak belli etmeyi bilmez.  Gıcırdatmadaki en önemli neden, reflü ile hava, yiyecek ya da su olabilir, mide  içeriğinin yemek borusuna, oradan ağıza ya da solunum yoluna kaçması olayıdır.  Çocuk, ağza gelmiş ve çocuk geri gönderiyor demektir. Unutmamalı ki her çocuğun  sıkıntısını ifade etme şekli farklıdır, ancak diş gıcırdatması varsa mutlaka  reflü lehine yorumlamak lazım.”
         
-”Reflünün nedeni ebeveynin iyilik yaptığını sanması”-
Prof. Dr. Aydoğdu, bebeklerde reflünün önlenebilmesi için bebeğin günde  ortalama 4 öğün beslenmesi, son öğünün ardından 1,5 saat beklendikten sonra  uykuya geçirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Beslenmede yapılacak küçük değişikliklerin, bebekte reflünün önüne  geçilmesini sağlayacağına dikkati çeken Prof. Dr. Aydoğdu, sözlerini şöyle  sürdürdü: ”Çocuk sık aralıklarla ve fazla miktarda beslenmemeli. Ara öğünde birkaç  meyveyi karıştırmak, reflüye zemin hazırlar, tek meyve verilmesi yeterli  olacaktır. Bebek, taze meyve suyu değil, meyvenin kendisini tüketmeli. Yağlı,  şekerli ve asitli gıdalar, reflüyü tetikler. Bebekler için asitli gıdanın başında  taze meyve suları geliyor. Çikolata, reflünün bir numaralı dostu ancak bebekler  küçük yaşta alıştırılıyor. Yağlı yemekler tüketmeye alışmış aileler, farkında  olmadan bebeğin yiyeceği yemeğe çok yağ koyabiliyor. Kahvaltıda, tereyağı, ceviz  ve zeytin birlikte verilmemeli, yağ içeriği reflüye sebep olabilir. Anne babalar,  ‘Bebeğim her gıdadan alsın’ diye düşünürken çocuklarının midesini yorduklarını  unutmamalı.”

Kaynak: Milliyet

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir