Bebeklerde Ağız Sağlığı Nasıl Korunur

Anne sütünün, bebeklere faydalı olduğunu genel olarak biliriz. Anne göğsünden ememeyen ya da annesi çalıştığı için her zaman emzirilemeyen bebekler, annenin göğsünden alınan sütle, anne sütü ihtiyacını karşılar. Anne sütü faydalıdır ve bu bilinçle hareket ederek; bebeğin bu ihtiyacını karşılamaya çalışmak, bebeğin gelişimi açısından olumlu bir davranıştır. Fakat anne sütü kadar; emme eyleminin de bebeğin gelişimine katkıları vardır. Bebeğin ağız sağlığı, beslenme şekliyle doğrudan ilintilidir. Sizlere bu yazımızda bebeklerin ağız sağlığı ile önemli makaleler veriyoruz…

Bebeklerin, en azından ilk dört ay, anne sütü ile beslenmeleri; ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda ise fizyolojik başlıklı (damaklı, kesik uçlu) biberon kullanımı gerekir.

Bebekler 1 yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılmalıdır.

Biberonla beslenme en fazla 2 yaşına kadar devam edebilir. Parmak emme, yalancı emzik kullanma gibi alışkanlıklara 2 – 2,5 yaşına kadar izin verilebilir. Eğer parmak emme alışkanlığı mevcutsa, bunun sebebi araştırılarak 3 – 6 yaş arasında bu alışkanlık mutlaka giderilmelidir.

Solunum problemleri, çene gelişmesi üzerine olumsuz etki eder. Burundan değil de, sadece ağızdan soluma durumu mevcutsa (bu durum uykuda daha iyi anlaşılır) muhakkak kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir