Bebeğinizde çölyak işaretleri var mı?

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Güneri İmren, bebeklerde unlu gıdalar yedikten sonra görülen karın şişkinliği ve ishalin çölyak işareti olabileceğini söyledi.

İmren, gazetecilere yaptığı açıklamada, çölyak hastalığının yaşam boyu devam eden tek gıda alerjisi olduğunu belirtti. Çölyakın bağırsaklarda besin maddelerinin sindirimi ve emiliminin bozulmasına yol açan bir hastalık olduğunu anlatan Güneri İmren:

”Çölyak hastalığı genellikle bebeklerde ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslendikten sonra ek gıdalara başlandığında görülür. Süt çocukluğu döneminde, kilo alımında yavaşlama, gece huzursuzluğu, kusma atakları, iki haftayı geçen ishal, tedavi ile iyileşmeyen demir eksikliği anemisi, raşitizm, karın ağrısı ve karında şişlik gibi belirtiler görülüyor. Bebeklerde unlu gıdalar yedikten sonra görülen karın şişkinliği ve ishal çölyak işareti olabilir” dedi.

Çölyak hastalarının ömür boyu diyet yapması gerektiğini ifade eden İmren, diyetin bir kez dahi ihmal edilmemesi gerektiğine dikkati çekti.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir