Basur Belirtileri

Basur Nedir

Basur tıp dilinde Hemoroit olarak isimlendirilmektedir. Makat bölgesinde bulunan yastıkçıkların şeklinin bozulması ya da zorlanması sonucu basur oluşumu görülür.Hemoroit tam olarak bilinmediğinden ve sahip olunan yanlış bilgiler nedeni ile daha büyük sorun halinde yaşanılabilmektedir. Basurun bilinen ve bilinmeyen birçok yönü hakkında kısa açıklamalar yapacağız bu makalemizde.Basur tıp dilinde hemoroit olarak bilinir. Diğer isimleri ise mayasıl ve babasıldır. Ve çok sıklıkla rastlanılmaktadır.Basur genellikle 30 yaş üstü insanlarda sıklıkla görülür. Hastaların utanç nedeni ile doktora geç gitmeleri de bu sorunu artırmaktadır.Basurun günümüzde tedavisi çok gelişmiştir ve zamanında müdahale edilmesi halinde tamamen ağrısız ve kolay olarak yapılmaktadır.

Basur Tedavisi

Uzun süre makat üstüne baskı yapacak şekilde oturma alışkanlığına sahip olan kişilerde, vücut geliştirme, bisiklete binme, ata binme ve motosiklete binme gibi aktiviteler, ilerleyen yaş ile makat bölgesi dokusundaki yıpranma, sıklıkla yaşanılan kabızlık sorunu, ishal sorunları, gebelik, çok fazla dışkı atımını sağlayan ilaç kullanımı ya da lavman tedavisi, tuvalette uzun süre oturma alışkanlığı ve ters ilişki basuru tetikleyen sebeplerdendir.
Makattan aralıklarla kan gelmesi, tuvalette ıkınmalar sonrası kan görülmesi, makat dışına sarkmaların görülmesi, makatta kaşınma ve ağrı hissedilmesi, elle makat bölgesine dokunulduğunda yastıkçıkların şişkinliğinin hissedilmesi basur belirtileridir.

Hemoroid Basur

Hemoroitin ilk döneminde makatta belli belirsiz kanamalar görülür. İlerleyen dönemlerde bu kanamalara makat şişliği de eklenir. Basura müdahale edilmemesi ile birlikte bu şişlikler sadece dışkılama sırasında değil her zaman görülür şekil alırlar. Makat sürekli ıslak ve ağrılı bir şekil alır. Bu ıslaklık ağrı yanında kaşıntılara sebebiyet verir. Yastıkçıkların dışarı çıkmadığı durumlarda ise makat içinde şişmeler oluşur ve bu şekil basurda genellikle kan toplanması yaşanır.

Basur İlacı

Basuru önlemek için ilk öncelikle besin düzenine dikkat edilmelidir. Bol posalı besin tüketimi aza indirgenmelidir. Katı besin tüketimi azaltılmalı. Sıvı ile katı besin tüketimi eşitlenmelidir. Su tüketimine ağırlık verilmelidir. Aşırı acı ve baharatlı yiyecek tüketimi de düzene sokulmalıdır.Tuvalet alışkanlıklarını gözden geçirmeli, uzun süre tuvalette oturma alışkanlığına son verilmeli, özellikle kabız durumlarında ıkınmadan şiddetle kaçınmalıyız. Özellikle çocuklarda dikkate dilmesi gereken bir nokta ise tuvalet ihtiyacının geldiği anda giderilmesidir. Tuvalet ihtiyacını uzun süre karşılamamak basurun şiddetlenmesine neden olur.

Basur Ameliyatı
Makat yastıkçıklarını zorlamayacak kas hareketleri yapılmalı. Kaslara baskı yapmadan özellikle hafif yürüyüş düzenli olarak yapılmalıdır. Ağırlık çalışmaları ise mutlaka eğitmenler gözetiminde yapılmalıdır. Ağır yük kaldırma durumlarında ise vücudun baskı noktaları belirlenmeli ve makata baskı yapılmamalıdır. Binicilik gibi sporlara ise ara verilmeli ya da düzenli aralıklarda yapılmalıdır.
Basur oluşumunda mutlaka doktora gitmelisiniz. Halk arasında sıcak tasa oturma gibi, zeytinyağı ile masaj yapma gibi uygulamalardan kaçınmalısınız. Bu basurun daha kötü şekilde ilerlemesine sebebiyet verebilir. Ayrıca makata sıcak cisim uygulanması o bölgede tahribatı artırabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

3 yorum

  1. 5 senedir bu olay bende var. Ve artık ileri düzeye geldi dışarı şişlik ve ağrı kanama ve iltihap var. Şişlik inse bile küçük et çıkıntısi duruyor. Doktora gitmeden bir çözümü var midir Aceba şimdiden teşekkür ederim.

  2. usta sımdıden gecmıs olsun eğer şişlik kanama kasıntı makat bolgende sıslık varsa bılgı basursun sımdıden gecmıs olsun

  3. Benim basur konusunda şüphelerim var sürekli oturuyorum makat bölgesinde son günlerde ağrılar oluyor oturmak istemiyorum ama işim muhasebe olduğu için sürekli bilgisayar basındayım tuvalette uzun kalıyorum bende nedenini bilmiyorum ne yapmam gerekir bilgi verebilir misiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir