Balın Faydaları

Bal Rengi

Bal şifa kaynağı olan tabiatın bizlere sunduğu en önemli mucizelerdendir. Bal arısının binlerce çiçek tozlarından polenlerinden toplayarak oluşturduğu bal eşsiz bir nimettir. Arı çiçeklerden topladığı özleri birleştirerek yaptığı arı peteğine yerleştirerek bekletir. Balı üreten işçi arılardır. Durmadan ve usanmadan sürekli bir biçimde çalışarak çiçek özlerini depolayan arılar bunları bekletme aşamasından sonra balın oluşmasını sağlarlar.

Bal Nedir

Arı çiçeklerden topladığı bal özünü çeşitli bileşimlerle bir araya getirerek kendi bünyesinde saklamakta ve bunların bir araya gelerek birikmesi sonucunda da balın oluşumu sağlanmaktadır. Balın içerisinde bulunan zengin içeriklilerden olan sakkoroz, fruktoz ve glukoza dönüşür. Bunlar insanlar için oldukça faydalı ve besin değeri yüksek besinlerdendir.

Bal Faydaları

Balın kendisine özgü hoş bir kokusu, tadı ve kıvamı bulunmaktadır. Yine elde edilen balın nerede yetişen çiçeklerden ve tabiattan alındığı da balın oluşumunda önemlidir.Organik  Bal değişik şekillerde saklanarak depolanmalıdır. Değişik ve farklı bal seçenekleri bulunmakla birlikte petekli bal, süzme bal, çam balı, çiçek balı ve polen çeşitleri ile bal severlerin beğenisine sunulmaktadır. Şu sıralar yapılan çeşitli bal firmalarının ürettikleri ve satışını yaptıkları ballardaki kalite ve güvenirlilik ne derecede olduğu bilgisine sahip olunmamakla birlikte balda kaliteli ve marka olan bal satın alınarak güvenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Bal Polen

Yıllarca güvenli ve aynı lezzet ve kıvamda bulunan ballar kaliteli ballardır. Tabiatın imkan sağladığı ve olanak verdiği yerlerde arılar tarafından üretilen ballar her zaman için tercih edilerek satın alınması gereken ballardandır. Balın içerisinde bol miktarda kalsiyum ve fosfor minerali bulunmaktadır. Baldaki vitamin miktarı polene göre değişiklik göstermektedir.

Çiçek Bal

Balda gördüğümüz şekerlenme balın kalitesi ile ilgisi kesinlikle bulunmamaktadır. Bal sıkı kapalı kaplarda petekli olarak ya da süzme olarak adlandırdığımız çeşitleri ile rahatlıkla saklanabilir. Şekerlenmiş haldeki bir balı kesinlikle atmayınız bu balı hafif bir ısıtma işleminden sonra rahatlıkla tekrar kullanabilirsiniz. Baldaki şeker oranı oldukça fazla olmakla birlikte yine de şeker hastaları da rahatlıkla ve güvenli bir şekilde balı kullanabilirler. Ama yinede abartılmadan özenli bir tüketimden yana tercihte bulununuz.

Organik Bal

Bal doğru düşünme kabiliyetini arttırmakla birlikte akıl ve zihin açıcı özelliği de bulunmaktadır. Bal soğuk su ile karıştırılıp şerbet olarak içilirse ishali durdurmaktadır. Yine son günlerde sıklıkla diyet uzmanlarının bile uyardığı tatlı krizlerinizde bir kaşık bal ile tatlı sorununuzu halledebilirsiniz. Ilık su ile hazırlayacağınız bir kaşık bal ile kabızlığınızı gidererek bağırsaklarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Yan tesiri kesinlikle olmayan ve güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz bal oldukça faydalı ve şifa kaynağıdır.

Balın mikrop öldürücü özelliği de bulunmaktadır bunun için çeşitli iltihabik olaylara ve oluşan yaralara uygulayacağınız bal ile hastalıkların tedavisinde yardım alabilirsiniz. Glikoz yüzdesi düşük olan bal seçenekleri de bulunmaktadır bunu şeker hastaları güvenle ve sağlıklı bir şekilde tüketerek kullanabilirler. Kestane balı olarak bilinen tabiat ve doğa harikası olan bal çeşidi ise astım ve bronşiti olan hastalara tedavi seçeneği olarak önerilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir