Balık pulu hastalığı tedavisi

Halk arasında balık pulu hastalığı olarak bilinen, tıpta ihtiyoz olarak tanımlanan bu hastalık ekseri yeni doğan bebeklerde görülmekte ve kalıtsal olarak husule gelen cilt dökümü hastalıklarındandır. Balık pulu hastalığı tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ebeveynlerimiz için, detaylı bir araştırma yaptık ve yeni doğmuş olan bebeklerini bu hastalıktan nasıl kurtaracakları konusunda bilgiler edindik. Şimdi de bu bilgileri bu makalemiz aracılığı ile sizlerle paylaşıyoruz.

Balık pulu hastalığı nasıl tedavi edilir?

Balık pulu hastalığı nasıl tedavi edilir?

 

Bu hastalığa balık pulu hastalığının denmesinde sebep, bebeklerinin derisinin tıpkı bir balık pulu gibi vücutlarından dökülmesidir. Dirsekler, avuç içi, yüz ve bacaklar balık pulu hastalığında en çok etkilenen bölgelerdir. Balık pulu hastalığı ilk olarak kendini kol arkasında şişlik oluşması ile belli eder.  Aynı zamanda sonbahar ve kış mevsimleri bu hastalığın en şiddetli geçtiği dönemlerdir. Normalde canlı ve taze bir cilde sahip olması gereken yeni doğmuş bebeklerin ciltlerinin bu denli dökülmeye uğraması anne ve babaların canının bir hayli sıkmaktadır. Ancak şunu söylemek gerekir ki balık pulu hastalığı geçici bir durum olduğundan fazla can sıkmaya değmez.

Balık pulu hastalığına yakalanmış bebekleri olan anne ve babaların döküntülerin görülmeye başlamasından sonra bebeklerinin ciltlerini vazelin ile ovabilirler.  Balık pulu hastalığının tedavisi için ebeveynlerin bebeklerinin ciltlerini vazelin ile ovmalarının yanı sıra laktik asit içeren kremleri de günde iki defa bebeklerinin ciltlerine sürebilirler.  Aynı zamanda kaplıca sularının da balık pulu hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

 

]]>

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir