Balgam Söktürücü

Balgam Söktürücü Bitkiler

Balgam sümüksü bir maddedir. Solunum sayesinde salgılanır ve boğazdan dışarıya atılır.Balgam her kişide mutlaka bir dönem yaşanmış bir sorundur. Balgam hiçbir zaman tek basına bir hastalık kaynağı değildir. Solunum yollarında balgam olması hatta solunum yollarının sağlıklı olduğunu göstermektedir.Balgamın yoğunluğunun artması ve miktarının artması, solunumu etkilemesi, kişiye rahatsızlık verecek şekilde salgılanması noktasında önlem alınması gerekmektedir. Balgamın vücuttan atılamaması diğer hastalıkları tetikleyebilir.

Özellikle renkli balgam görüldüğü dönemlerde uzmana görünmelidir.Balgam rengi siyahımsı ya da acık tonlarda gri ise bu hava kirliliği ya da aşırı sigara kullanımından kaynaklanıyordur. Balgamda kırmızı tonlarında renk görülmesi ya da kan görülmesi ise dikkat edilmesi gereken noktadır. Bu ciğerlerde bir sorunun habercisidir. Tüberküloz, zatüre, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına sahip olan kişilerde ya da bu hastalıkların başlangıcında olan kişilerde mutlaka balgam işareti görülür.

Balgam Söktürücü İlaçlar
Ancak astım hastalığı balgamı şeffaftır. Bu sağlıklı olunduğunu göstermez. Astım hastalığı balgamı yapışkandır. Kolay atılamaz ve hastanın solunumunu kısıtlar.Balgam sorunu yaşayan kişi müdahale etmeden öncelikle balgamın kaynağını öğrenmelidir. Eğer bir hastalık işareti olarak balgam atılıyorsa öncelikle o hastalığa müdahale etmek gerekir. Bunun yanında balgam söktürücü maddeler kullanılmalıdır.Balgam sorununu göz ardı etmek sürekli boğazda bir gıcık hissi yaratacağından zaman içerisinde ses kısıklığı hatta ses kaybı gibi sorunlara yol açabilmektedir. Çünkü tahriş ile ses telleri zarar görmektedir.

Balgam tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler de mevcuttur. Özellikle ayva yaprağı çayı çok etkili bir balgam söktürücüdür. Bunun yanında meyan kökü ve zencefil karışımı çay da kullanılmaktadır.

Balgam Söktürücüler
Ihlamur çayı da sıcak suda demlenerek tüketilebilir.Balgam sorununda kesinlikle mentol kullanımından kaçınmalısınız. Bu anlık ferahlama hissi verir ancak tahribatı tetiklemektedir. Ses tellerine olumsuz etki yapmaktadır.
Ay çiçeği yaprağı da suda 5 dakika demlendirilip tüketilebilir.Balgam sorunu yaşadığınız günlerde kirli havadan uzaklaşmalısınız. Sigara kullanımını aza indirgemeli hatta sıfırlamalısınız.

Antep fıstığını ezip bal ile karıştırıp sabahları aç karna bu karışımı bir tatlı kasığı yiyip ve yaklaşık 1 saat kadar bir sürede bir şey yenilip içilmeden bekletilmesi de balgamın atılmasına ve solunum yollarının yumuşatılmasına yardımcı olur.
Her gün düzenli bal kullanımı ve gece yatmadan önce veya sabahları uyanınca ılık süt içilmesi balgam sorununu çözmektedir.

Balgam Sökücü Bitki
Balgam sorunu yaşanılan günlerde acı yiyeceklerden ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmasında fayda vardır. Aşırı sıcak ya da soğuk sıvıların tüketimini de kesmelisiniz.Özellikle sıcak sıvı tüketimi halk arasında balgama karsı en yaygın kullanılan yöntemdir ancak bu balgam içindeki bakterilerin çoğalmasını tetikleyerek başka hastalıklara sebebiyet verebilir.

Ayrıca sıcak sıvı tüketimi boğazda oluşabilecek tahribatı hızlandırmaktadır.Her şeyden önce balgam sorunu yaşayan kişi öksürmelerin ya da yarım öksürme yani tıksırık olarak isimlendirilen durumların sıklaşması durumunda ya da nefes alıp verme de güçlük çekmeye başladığında mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

3 yorum

  1. Merhaba hocam ben asırı miktarda uyuşturucu kullanıyorum şu durumda bırakmam şa mümkün değil biliyorum kesinlikle bırakmam gerek ama su durumda çok zor sizden öğrenmek istediğim sabahları kalktığımda ve geceleri inanılmaz öksürerek siyah renkte yasa gri renkte bol bol balgam çıkarıyorum bunu en minimum seviyeye indirmek için ne yapmalıyım tıbbı olabilir bitkisel olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  2. 90 yaşında annem var şu anda nefesi daralıyor ve balgamı var bir türlü çıkaramıtor bu yüzden de nefes alıp vermede zorlanıyor ne yapmalıyız önerilerinizi bekliyorum teşekkürler

  3. çok aşırı balgam sorunum var da,buda agızda koku oluşmasına neden olmakta ve bundan dolayı aşırı rahatsızlık duymaktayım..önerebiliceğiniz herhangi bi ilaç veya başka bişey var mı acaba?cvp için şimdiden tşkederim..saygılarımla..

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir