Bağkur Borç Sorgulama

Bağkur Prim Ödeme

Bağkur ülkemizde bulunan bir çeşit emeklik sistemidir. Tıpkı ssk gibi. Ssk çalışanlara iş yeri tarafından yapılıp ödenirken bağkur ise kendi iş yeri olan insanlar otomatik olarak bağkurlu olmaktadır.Bağkurluların her yıl ödeyecekleri prim miktarı yeniden düzenlenmektedir. Bunu hesaplayabilen bazı siteler bulunmaktadır.

Sgk Prim Sorgulama

Bunun yanı sıra 2012 yılında bağkur primlerinin alt ve üst sınırları net olarak belirlenmiştir. 4/b yasası kapsamına giren sigortalıların ödeyecekleri prim ise beyan ettikleri gelirin yani bildirdikleri gelirin en az %33,5 en fazla %39 unu prim olarak ödeyecekler.

Bağkur Borcu Sorgulama

Bu şartlar altında beyan edilmesi gereken alt sınır da 886,50tl olarak belirlenmiş olup bu durumda ise %33,5den en az prim 296,98tl olarak hesaplanmıştır. Üst sınır ise 5762,25tl olarak belirlenmiş olup burada da %39 prim ise 2247,28tl olarak hesaplanmıştır. Bu rakamlar ve oranlar 2012 yılının ilk yarısı için geçerli olup 30.06.2012 son gündür. Diğer yarısı için oranlarda bir değişiklik yapılmamış olup sadece matrah edilen tutarlarda değişiklikler yapılmıştır.

Bağkur Borç Ödeme

Bu en az %33,5 en yüksek %39luk oranlarda 2011 yılından bu yana değişiklik yapılmamış olup matrah edilmesi gereken al ve üst sınırlar değişmektedir. Vatandaşlar ödemiş olduğu bağkur primlerini ise Ssk’ nın bağkur prim sorgulama sayfasından tc kimlik no, doğum yılı, nüfusu kayıtlı olduğu il ve nüfus cüzdanındaki sicil numarası ile sitede ekranda çıkan güvenlik kodlarını girdikten sonra orada tüm ödedikleri primleri görebileceklerdir. Yine aynı sayfada bağkur prim borçlarını da inceleyebileceklerdir.

Ayrıca çeşitli siteler aracılığıyla gerekli bilgileri girdiğinizde bağkur prim borcu hesaplatabilir ve beyan edilecek turtaları da hesaplatabilirsiniz. Geçen yıldan bu yana insanların kafasını karıştıran bir diğer soru ise ssklı bağkurlular çifte maaşlı emekli mi olacak?

Bağkur Prim

Çifte emeklilik söz konusu değildir. Hem ssksını hem de bağkurunu ödeyen vatandaş ssknın yanı sıra bağkur primini de ödemiş olarak sayılmayacaktır. Bunun tek avantajı ise şudur; düşük maaşla başka bir yerde çalışan olarak gözüken ve ayrıca işyeri bulunan bağkurlular bağkur primini de ödemesi durumunda bu ssk primiymiş gibi düşünülüp emekli maaşları yükseltme imkanı sunulmaktadır.

 

Bağkur Borç Sorgulamak İçin Tıklayınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir