Bağışıklık sisteminiz yaşınızdan yaşlı mı?

Uzmanlar insanların bağışıklık sistemlerinin yaşının da önemli olduğunu ve insanların bağışıklık sisteminin yaşlanmasını daha iyi beslenip, daha iyi uyuyarak durdurabileceklerini açıkladı.

Bağışıklık sistemi normale göre daha fazla yaşlı olanların, erken yaşlarda saçları beyazlaşırken, eklemlerde kireçlenme, ya da benzer sorunlarla karşılaşabiliyor.

 İşte bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Bilim insanlarına göre, 50’li yaşlardaki bir kişinin bağışıklık sistemi 80 yaşında olabiliyor, ya da bunun tam tersi durumlarda meydana gelebiliyor. Eğer sık sık nezle olup, kendinizi yorgun hissediyorsanız bağışıklık sisteminiz, normal yaşınıza göre daha yaşlı demektir.

Bağışıklık sistemi yaşlıysa virüsler galip geliyor: Bağışıklık sistemimiz bizi muhtemel virüslerden, bakterilerden, parazitlerden koruyor. Adeta bir ordudaki askerler gibi bunlara karşı savaşıyor. Ancak bağışıklık sistemi yaşlı ise, düşmanlar yani bu tüm virüsler bize galip gelebiliyor.

Londra Üniversitesi’nden bağışıklık sistemi uzmanı Doktor Donald Palmer ve Profesör Arne Akbar, “hafıza T hücreleri”ni bağışıklık sistemindeki ordunun başkomutanı olarak adlandırıyor. Akbar, “Bunlar sizi korur. Ancak 40’lı yaşlardan sonra genç askerler olarak değil, bunu yaşlı askerler olarak yaparlar” diyor.

Birmingham Üniversitesi’nden Profesör Janet Lord, “Yaşlı insanlardaki bağışıklık sistemindeki askerler bakteri öldürmede, gençlerin vücudundaki askerlere göre yarı yarıya etkilidir. Yine koruyucu iğneler de aynı şekilde büyük etki yapmaz” diye konuştu.

Profesör Akbar’a göre, bazı yaşlı kişiler, genç bağışıklık sistemine sahipken, gençlerin ise yaşlı bağışıklık sistemine sahip olabileceğini belirtiyor. Buna ise genetik faktörler ve yaşam boyu vücuda giren virüsler, yaşam şekli gibi faktörler karar veriyor. Eğer sık sık hasta oluyorsanız, bu da bağışıklık sisteminizin yaşlı olduğuna işaret edebiliyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir