Bağışıklık sistemini yeniden programladılar

İsviçreli bilim insanları, otoimmün hastalığını iyileştirmek için farelerin bağışıklık sistemini yeniden programladı. Bilim insanları, görevini yerine getiremediğinde pankreas hücrelerine saldırarak şeker hastalığına neden olan, bağışıklık hücrelerinin en önemlisi olan, akyuvar türü lenfosit, T hücrelerini hedef aldı.

Bu akyuvarların saldırısını önlemek için değiştirdikleri bir proteini kullanan bilim insanları, farelerde otoimmün hastalığının (vücudun kendi dokularına karşı uygun olmayan bağışıklık yanıtı oluşturmasına neden olan hastalık) belirtilerini tamamen ortadan kaldırmayı başardı.

Bilim insanları, bu yöntemin insanlarda tip 1 şeker hastalığı ve MS hastalığının tedavisi için umut olabileceğini belirtti. Klinik deneylerin 2014’te başlaması bekleniyor. Amerikan PNAS dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Jeffrey Hubbell, bu yöntemin riskinin çok az olduğunu ve önemli yan etkilerinin öngörülmediğini vurguladı. Araştırmacılar, yöntemi başka birçok otoimmün hastalıklarında rol oynayan lenfosit B’yi hedef alarak denediklerini de ifade etti.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir