Bademcik Şişmesi

Bademcik Hastalığı

Sağ ve sol tarafta bulunan vücudumuzdaki lenf bezinin adı bademciktir. Bademcikler daha erken yaşlarda görülebildiği gibi ileri ki yaşlarda da görülen bir rahatsızlıktır. Bademcikler küçük yaşlardan itibaren gelişir ve büyürler. Ergenlik çağına ulaşan bir çocukta bademcikler küçülmeye başlarlar. Yetişkinlerde çocuklara oranla daha az bir yer kaplayan bademcikler vücudumuza giren ve girecek olan mikroplara karşı önemli bir savunma mekanizması oluştururlar. Bademciklerin bu yüzden vücudumuz için önemi büyüktür.

Bademcik Ameliyatı

Yabancı madde ve mikroplara karşı savunma ve mücadele etmek özelliğini taşıyan organ olan bademcikler sayesinde koruyuculuk görevi yani bir nebzede askerlik görevini yerine getirmiş olurlar. Bademcikler çeşitli sebeplerin ve etkenlerin neticesinde oluşan bakterileri ve diğer hastalık yapacak olan mikroplara karşı da antikor denilen hastalıktan koruyucu maddeleri de meydana getirmeye yararlar. Bademcik ameliyatlarında bademciği kolayca yerinden çıkarmak kapsül sayesinde mümkün olur. Böylece alınan bademciğin tekrar büyümesi de bu şekilde önlenmiş olur. Çıkarılan bademciğin yerini diğer lenf bezcikleri gelişerek çıkarılmış bademciklerin yerini doldururlar ve onun varlığını hissettirmezler.

Bademcik İltihabı

Normal bir insanın ağız ve boğazında farklı şekillerde ve çeşitlerde mikroplar bulunmaktadır. Vücudumuzun direncinin düştüğü ve bağımsız sistemimizin çöktüğü bu süreçte yalnız bu bölgenin korunmasız ve güçsüz kaldığı bu hallerde bu mikroplar bademcikler de ve üst solunum yollarında çeşitli hastalıkların oluşmasına imkan yaratırlar. Bademcikler vücudumuzda en çok mikropla karşı karşıya kalınan yerlerinden birisi olup ve en çokta iltihaplanarak hastalananlarındandır.

Bademcik Belirtileri

Anjin küçük çocuklarda sıklıkla rastlanılan bir hastalık çeşididir. Anjin sonrasında genellikle bademciklerde ağrı yanma ve şişme görülmektedir. Bu süreçte hastanın ateşinde yükselme ile birlikte gelişen ağrılı bir dönemde oluşur. Bademcik ameliyatı şu dönemde en son çare olarak düşünülerek uygulanan yöntemlerdendir. Çünkü bademcikler vücudumuza giren mikropları tutma ve uzaklaştırma görevini üstlendiklerinden bunların yerlerinden çıkarılması neticesinde koruyucu bir etken de vücut içerisinde kalmamaktadır. Onun için bademciklerin tedavi aşamasının yapılması önemlidir. Bademcik iltihaplarının önleyici tedbirlerden yararlanılarak tedavi süreci başlatılmalıdır. Çünkü çocukluk döneminden çıkıp ta ergenlik sürecine geçilinceye kadar bademciklerin yapısında küçülme oluşmaktadır.

Bademcik Tedavisi

Bademciklerin şişmesini ve sıkıntı yaratmasına engel olabilmek için öncelikli olarak sık hastalanan hastanın vücut direncinin ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi gereklidir bunun sonucunda ise bademciklerin kontrol altında tutulması da önemlidir.Bademcik iltihabının çevresindeki dokulara yayılmasını önlemek ve ilerlemeyi durdurmak için bazı durumlarda cerrahi müdahalenin yapılması gerekliliği vardır. Hafif olarak seyreden ve uzun aralıklarla kendisini belli eden bademcik iltihaplarında ise bu durum tedavi edilerek düzeltilmesi mümkündür. Bu dönemde hastaya sıvı gıdalar vererek rahatlatmak gereklidir. Aşırı sıcak ya da aşırı derecede soğuk içecekler kesinlikle verilmemelidir. Bademcik ile birlikte gelişen ağrıyı kesmek için gerekli olan ağrı kesicilerden yararlanılabilir.

Virüslerin sebep olduğu bademcik iltihaplarında ise iltihabı kurutmak için ilaçların uygun olanı kullanılması gereklidir. Bademciklerin kontrol altında tutulması için mutlaka bir doktor kontrolünden geçilerek uygun tedavi metotlarının belirlenerek tedaviye başlanılması esastır. Bademciklerin yumuşatılması için ıhlamur, adaçayı ve bal ile yapılacak ılık şerbetler verilerek hastanın sıkıntısının giderilmesi sağlanabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir