Aynı anda iki ameliyat!

Ordu’da 30 yıldır kalbindeki sıkıntı hissiyle yaşayan 79 yaşındaki Şevki Şimşek, 15 dakikada hastalığından kurtuldu.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Adnan Köşüş ve ekibinin yapmış olduğu başarılı müdahale sonucu, Şevki Şimşek’in tek operasyonda kalbine ve böbreğine stent takıldı. Ordu’nun Perşembe ilçesine bağlı Kovanlı köyünde yaşayan 79 yaşındaki Şevki Şimşek’in 30 yıldır sıkıntı hissi ve çarpıntı şikayeti vardı. Bundan 25-30 yıl önce İstanbul’da bir hastaneye gittiğinde, kendisine yapılan anjiyosunda iki damarının kapalı olduğu söylendi. O yıllarda ki teknoloji bu kadar ilerlemediği için kendisine ilaç verilip taburcu edildi.

Ama aradan uzun yıllar geçmesine, Ordu’da başvurduğu hastanelerde de gördüğü tedavilere rağmen şikayetlerinin geçmemesi ve günden güne şiddetlenen ağrıları nedeniyle Kardiyoloji Uzmanı Dr. Adnan Köşüş’e başvurdu. Burada yapılan tetkiklerin sonucunda Şimşek’in sadece kalbinde problem olmadığı, böbreğinde de problem olduğu saptandı.

Uzm. Dr. Adnan Köşüş, hastaya uygulanan işlemler konusunda bilgiler vererek şunları söyledi:

Hasta bize tedaviye dirençli tansiyon ve göğüs ağrısı şikayeti ile başvurdu. Hastanın yapılan koroner aniyografisinde kalp damarlarında daralma tespit edildi. Tedaviye dirençli tansiyonundan dolayı hastamıza böbrek anjiyosu da yaptık. Böbrek damarlarında da darlık olduğunu gördük. Hastanın vücudun dinlenmesi ve yapılan anjioda verilen boyaların temizlenmesi için bir hafta ara verdikten sonra başka bir seansta, kasık bölgesinden girerek önce kalp damarına bir stent yerleştirdik. Arkasından kalp damarı için kullandığımız katateri, hastanın vücudundan çıkartmadan aşağı doğru inerek, aynı katater ile hastanın böbreğine ekstra başka bir stent daha yerleştirdik ve böylece böbrek damarını da açtık.Normalde kalp ya da böbrek damarları ayrı seanslarda açılır.

Ama biz her ikisini aynı seansta çok az miktarda boya kullanarak ve çok kısa sürede, yaklaşık 15 dakikada gerçekleştirdik. Ayrıca bu işlemde diğerlerinden farklı olan nokta, kalp damarını açmak için kullandığımız katater ile böbrek damarına stenti gönderip, damarı açmayı başarmamızdır. Kalbin sol damarını açmak için kullanılan bu katater genellikle böbrek damarı için kullanılmaz. Ama ben ve ekibim hastanın damar yapısının buna uygun olduğuna kanaat getirdiğimiz için kullandığımız katateri çıkartmadan, işlem süresini kısaltmak ve bir an önce işlemi bitirip, hastayı rahatlatmak amacıyla aynı katater ile böbrek damarını da açtık. Hastamızın bundan sonra tansiyon değerleri daha stabil seyredecek.

Tansiyonla ilgili olarak çok fazla sorun yaşamayacak. Kalp damarını da açtığımız için göğüs ağrısı yok denecek kadar azalacak, daha rahat yürüyebilecek, hareket kısıtlanması ortadan kalkacak. Ayrıca tansiyonu normal değerlere ineceği için kullanacağı ilaç sayısı da azalacak. Hastanın genel durumu oldukça iyi olduğu için hasta kontrole gelmek üzere memnun bir şekilde taburcu edildi” diye konuştu

Şevki Şimşek ise, “Çok uzun yıllardır yaşadığım bu sıkıntıdan beni kurtardığı için başta doktorum Adnan Köşüş’e ve hastane personeline, ayrıca Ordu’muza böyle bir hastane kazandırarak bizlerin sağlık anlamında fayda görmesini sağladıkları için hastane yöneticilerine teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir