Ayakta su toplaması neden olur

Kişiye yaşattığı acı nedeniyle çok sıkıntılı bir sorun olan ayakta su toplaması, ekseri çok uzun süre ayakta durmaktan, ayağa uygun olmayan ayakkabıları giymekten veya çorapsız olarak giyilen ayakkabı sonucunda husule gelmektedir. Ayakta su toplaması sorununun en büyük nedenlerinden birisi bilhassa sıcak havalarda ayağa çorap giyilmeden hava almayan bir ayakkabı giymekten ya da sıcak yaz günlerinde kalın çorapları tercih etmekten kaynaklanmaktadır.

Sıcak havalarda yükselen nem oranı ayak derisinin yumuşamasına ve oldukça da hassaslaşmasına sebep olduğu için havasız kalan ayaklarda su toplanması beklenen bir sorundur. Hele ki ayak basmış olduğunuz zemin çakıl taşı, sеrt vе biçimsiz taşlar ilе kaplıysa ayakta su toplaması riski daha da yükselecektir.

Ayakta su toplaması sorunu ekseri parmakların altında başlar ve başta ayak parmağı altı olmak üzere bir iki güne kadar giderek büyürler. Parmak altlarında büyüyen su kabarcıkları önemsenmez ise bu sorun ayak tabanına kadar ilerler. Birkaç gün sonra sorun kendiliğinde geçer. Bazı kişiler daha çabuk geçsin diye su kabarcıklarını patlatmaya çalışırlar ancak bu son derece yanlış bir davranıştır. Doktorunuza danışmadan hiçbir şey yapmamanız önerilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir