Ayak tırnak mantarı tedavisi

Yetişkinlerde sıklıkla görülen ve yaş ilerledikçe de görülme riski artan ayak tırnağı mantarı, başta “Trichophyton rubrum”, “Trichophyton interdigitale gibi dermatofit türleri olmak üzere Candida türü ya da küf mantarları sebebiyle husule gelmektedir. Ayak mantarı nadirde olsa çocuklarda da ortaya çıkmaktadır.

Ayak tırnaklarında beyazımsı pullaşma, kepeksi kalınlaşma, beyaz veya sarı renge dönme, tırnak ucunda ufalanma, tırnakta yer yer çukurlar oluşması ve tırnak ucunun tırnak yatağından ayrılması ayak tırnak mantarı belirtileridir. Bu belirtilerden en az birinin ayak tırnaklarında gözlemlenmesi tırnak mantarının olduğuna işarettir. Hastalar bu tür durumlarda uzman hekime başvurmalı ve tedavi sürecine başlamalıdır.

Ayak tırnak mantarı olduğundan şüphelenip hekime başvuran hastaların tırnaklarından alınan materyal mikroskopta incelenir. Eğer gerek görülürse mantarın türünü anlamak için mantar kültürü yapılır.

Ayak mantarı tedavisi hem pahalıdır hem de uzun bir süre alır. Bazı hastaların tamamen iyileşmesi bir yılı da bulmuştur. El tırnaklarına nazaran ayak tırnaklarının geç uzaması tedavinin de uzamasına sebep olur. Ayak mantarı tedavisi genellikle ağızdan aylarca antifungal ilaç alınması ile yapılır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir