Ayak Terlemesi

Ayak Terlemesi Nedenleri

Ayak kokusu birçok insanın mücadele ettiği bir sağlık problemidir. İleri düzeylerde ki ayak kokusu problemi ise kişide sosyal hayatı direkt etkileyeceğinden beraberinde diğer psikolojik sorunları da getirmektedir.
Ayak kokusu havalandırılamayan ve uzun süreli giyilen ayakkabılarda daha çok meydana gelmektedir. En belirgin nedeni ise ayaklarda görülen aşırı terlemedir. Ayağın belirli bölümlerinde ter bezleri bulunmaktadır. Bunu dikkate alarak şöyle diyebiliriz; büyük ayaklı insanların ayaklarında daha çok koku sorunu yaşanmaktadır. Bu terleme sorunu beraberinde mantarlar ve bakterilerle alakalı birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Yalnız şunu belirtmek gerekir ki yalnızca bakteri ve mantarlar ayak kokusu yapıcı etmen değildir. Hatta bu bakteriler oluşan terinde emilimi açısından büyük rol oynamaktadır. Ancak bakterilerin emilim sonrasında oluşturdukları maddeler asıl ayak kokusunu oluşturan etmendir.

Ayak Terlemesi Tedavisi

Özellikle efor sarf ettiren hareketler, yürümek, koşmak ve uzun süreli ayakta durmak gibi, ayak kokmasını daha da çok artırmaktadır.Kullanılan çorapların malzemesi de ayak terlemesini etkileyerek dolayısı ile ayak kokusunu etkilemektedir.polyerseter, sentetik, naylon çorap kullanımı en aza indirilmelidir. Kullanılıyorsa bile ayağın yeteri kadar havalandırılmasına özen gösterilmelidir.Ayak kokusunun nedeni tam olarak şöyle ifade edilebilir. Ayak kokusu faktörü olan bakteriler, ayak parmakları arasında, tırnak aralarında ve ayak tabanında konuşlanırlar. Ölmüş deri ile bütünleşerek, emilim sağlayarak asit oluştururlar. Bu yapı kısa süre sonra havasız da kalınca bozuk peynir kokusu ya da ağır bir amonyak tarzı bir kokuya sebebiyet verir.Bunun yanında aşırı terleme sorunu olan bünyelerde de bu oluşum safhası daha çabuk gerçekleşeceğinden, ayak kokusu sorunu daha çok görülmektedir.

Aşırı Ayak Terlemesi

Ayak kokusu sorunu yaşayan insanlar zaman içerisinde sağlık sorunu noktasını aşıp, sosyal sorunlar da yasamaktadır. Bu sorunlar ise zaman içerisinde kişiyi yalnızlığa iterek psikolojik sorunların baş göstermesine sebebiyet verirler.Ayak kokusu yaşayan kişi ilk olarak kişisel bakımına günlük olarak ağırlık vermeli, çorap, ayakkabı kullanımında kaliteye dikkat etmeli ve ayakları etkileyecek ağır fiziksel hareketlerden kaçınmalı. Böyle durumlarda ise mutlaka ayak teri soğutulmadan yıkanmalı ve tam anlamı ile kurutulmalıdır. Duştan sonra ayakların özellikle parmak aralarının nemli bırakılması da ayak kokusunu tetiklemektedir. Bu konuda da yeterli özene sahip olmak gerekir.

Ayak Kokusu
Ayak kokusu giderici birçok kimyasal bakım ürünü yanında pudra ya da sabun tozu gibi çözümler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle ayakkabı içine yerleştirilen koku ve nem emici maddeler işe yaramaktadır.
Çok ileri derece ayak kokusu sorunu yaşayan insanlarda ise cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bu küçük ameliyat sonrasında ayak tabanında bulunan ter bezleri alınmaktadır.
Ayak kokusu çoğu zaman çok titiz ve kişisel bakımına özen gösteren insanlarda da görülebilmektedir. Bu gibi durumlar tamamen kişinin metabolizması ile alakalıdır. Tamamen vücudun ürettiği ter miktarına bağlıdır. Böyle durumlarda kişi yeme içme düzenine dikkat etmeli ve aşırı baharatlı veya koku yapıcı gıdalardan uzak durmalıdır. Toksinlerin vücuttan atılmasını her şekilde sağlamalıdır.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir