Ayak parmaklarında kaşıntı

Ayaklarımız mikroplarla sık sık temas içinde olan uzuvlarımızdan biri olması nedeniyle çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yakalanmakta ve çoğu zamanda mantar ile başı derde girmektedir. Ayaklarında terleme sorunu olanlar, açık ayakkabı kullanmayı sevenler ve ev içinde çıplak ayakla dolaşanlar enfeksiyon ve mantar hastalıklarına yakalanma riskleri en çok olanlardır.

 

Ayak parmakları neden kaşınır?

 

Enfeksiyon ve mantar hastalıkları kendini kaşıntı, şişlik ve kızarıklık ile göstermekte ve en çokta ayak parmaklarında hissedilmektedir. Bunun sebebi de, ayak parmaklarının bulunduğu bölgede ki derinin ince olmasıdır. Eğer ayaklarınızdaki kaşıntının sebebi cildinizde alerjiye yol açan etmenler değil ise, büyük olasılıkla mantar hastalığıdır.

Ayak parmaklarının arasında kaşıntı, kızarıklık, kuruma ve pullanma şikayetleriniz ayak mantarının belirtisi olduğu için bu soruna sprey ve merhemlerle müdahale edilmesi gerektiğini gösterir. Ayak parmaklarında ki kaşıntıyı önlemek için sprey ve merhem tedavisinin yanı sıra pamuklu çorap giymek, çorapları her gün değiştirmek ve dışarıdan eve geldiğinizde hemen ılık su ve anti bakteriyel sabunla ayakları yıkamak gerekir. Bunların yanı sıra terliklerinizin başkaları tarafından giyilmesine izin vermemeli ve çok sık ayakkabı giymemeye özen göstermelisiniz.

Ayrıca ayak parmağı kaşıntısının nedenleri arasında yer alan diğer problemlerde uyuz ve sedef hastalığıdır. Bu sorunların tedavisi içinde hekime başvurmanızda fayda var.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir