Ayak bileklerinde kaşıntı

Ayak bileklerinde kaşıntı görülmesi sinek ısırıkları ya da böcek sokmaları gibi durumlardan dolayı değil ise, tıp dalında kontakt dermatit adı ile tanımlanan cilt alerjisinden kaynaklanması yüksek bir ihtimaldir. Ayak bileği kaşıntı nedenleri arasında yer alan kontakt dermatit ayrıca kızarıklık ve iltihaplanma gibi semptomlarla da kendini göstererek hastaların aşağı yukarı bir hafta on gün cefa çekmesine neden olmaktadır.

Kontak dermatit, alerjenle (deterjan, merhem, sabun, temizlik ürünleri vs.) temas sonucunda 24-48 saat sonra ortaya çıkan ayak bileğinde kaşıntılar ile anlaşılır. Ayak bileklerinde ki bu kaşıntılar, kırmızı leke ve şişlik halinde olup tüm ayağı etkisi altına alır.

Ayak bileklerinde görülen bu kaşıntılara hiçbir müdahale edilmez ise yaklaşık 2-3 hafta sonra sorun kendiliğinden geçecektir. Kaşıntının şiddetini azaltmak ve tahrişi önlemek için soğuk bir havlu ile ayak bileklerinize kompres yapabilir, ayaklarınızı soğuk suda bekletebilir ya da kaşıntı önleyici merhemler kullanabilirsiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir