SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Astıma yararlı bitkiler nelerdir? Andız Otu yararları

Astıma yararlı bitkiler nelerdir? Andız Otu yararları

ASTIMIN ÇARESİ ANDIZ OTUNDA
Andız otu kökü ezilip balla karıştırılarak yenilirse, astıma çok iyi geliyor. Bronşiyal öksürüklere ve boğmacaya karşı da büyük faydalar sağlıyor. Andız otu, % 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler ve acı maddeler içeriyor. Balgam söktürücü, öksürük gıcığını dindirici, terletici, sindirimi uyarıcı, antiseptik özellikleri bulunuyor. Balgam birikimli tüm hastalıklarda, örneğin bronşit ve akciğer iltihabında kullanılabilir. Andız otu, şifalı bitkilerin çok yönlü etkinliklerine örnek gösterilebilecek bir bitki! İçerdiği sabit yağın yatıştırıcı etkisine, eterli yağın uyarıcı etkisi eşlik eder ve bu iki değişik etki, mikrop kırıcı özellikle bütünleşir.

Andız otu kökü, astıma ve bronşiyal astıma karşı kullanılabilir. Beyin hastalıklarında faydalıdır. Eskiden tüberküloz tedavisinde kullanıldığı biliniyor. İçerdiği acı maddeler sayesinde, iştahı açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır. İdrar artırıcı özelliği de böbrek hastalarının tercih nedeni. Sistit, nefritve piyolonefritte kullanılır. Dişilik organlarını çok olumlu etkiler. âdet düzenleyici olarak alınabilir. Tümörlerin gelişimini durdurduğu söyleniyor. Bağırsak parazitlerine karşı da etkisi tartışılmaz. Basur ve deri hastalıklarında iyi sonuç verir. Her bitkide olduğu gibi yüksek dozajda kullanımlar, kusmaya ve mide ağrısına yol açabilir. Alerjik tepkiler görülebilir. Bilinen başkaca bir yan etkisi yoktur. Gebelik sürecinde kullanılması hiç tavsiye edilmez.

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir ve 8-10 saat demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak çay, ısıtılarak ve sıcak olarak içilir. Solunum yolları problemlerine karşı, köpek otu (bozotu) veya civanperçemi ile eşit oranda karıştırılabilir.

Astıma İyi Gelen Diğer Bitkiler:
Çam filizi (75 gram) akşamdan bir litre su içine bırakılıp sabahleyin kaynatılarak 10 dakika dinlendirildikten sonra balla karıştırılarak günde iki kahve fincanı içilirse, astıma iyi geliyor. Sıcak içilmesinde büyük yarar vardır. Deve tabanının suda kaynatılıp buharının solunması, astıma ve her türlü nefes darlığına karşı faydalı. Maydanoz tohumlarının ve yapraklarının kaynatılması ile elde edilen saf maydanoz suyu da astım hastaları için yarar sağlıyor.
Nar, havuç ve soğan da astıma iyi gelir. Taze acı biber, düzenli bir şekilde yenildiğinde, astım krizlerinin sayısını ve tehlike oranını azaltabilir. Bol miktarda taze soğan ve sarımsakla birlikte yenilirse, acı biber etkisini daha çabuk gösterir. Birkaç damla acı sos eklenmiş bir bardak su içmek, astım krizlerinin sayısını ve tehlike oranını azaltabilir. Kahvede bulunan “metil ksantin” adlı madde, astım krizi esnasında spazm geçiren adaleleri gevşeterek, bronşları genişletip nefes almayı rahatlatır. Ayrıca, Ginko biloba Ekstresi (baharatçılarda bulunur) astım krizlerini önleme ve hafifletme konusunda etkili bir bitkidir.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir